Files from yesteryear: 1937

By:
0
1142

From the files of 1937

County Board of Education: R.E. Moore, Superintendent; Doctor J.G. Daves, President; T.F. Gladney, Vice- President; Judge Tankersley; A. Pinkerton and Charles Gorham.

City Board of Education: R.P. Johnston, Superintendent; M.L. Robertson, President; Doctor E.D. McAdory; G.W. Ponder; D.C. Fuller and S.H. Green.

Child Welfare Board: R.P. Johnston, Chairman; Mrs. J.I. Armstrong; Jack Tucker; Doctor J.C. Martin; Reverend J.E. Marion; Mrs. G.W. Ponder and Judge Homer F. Mitchell.

Circuit Judge: A.A. Griffith.

County Officials: Homer F. Mitchell, J.E. Pierce, Ellis Burns, J.W. Bryant, Grady Gorham, Horace Kinney, Doctor M.S. Whiteside, C.T. Bailey and Mrs. Annie Paul Rounds.

Board of Finance and Control: J.R. Alldredge, C.A. Cruce, W.H. Keaton, Daniel Kinney and J.W. Shoemaker.

Teachers

New Canaan – J.L. Hipp, Principal and Mrs. Margaret R. Morris.

Joppa – John King, Principal, Mrs. Wanda B. Smith, Howard Corbin, Mrs. J.W. Gober, Mrs. Imogene Mitchell, Mrs. Myrtle Guthrie and Mrs. Monnie K. Stephens.

Hulaco – H.L. Tipton, Principal, Arnold McDaniel, Mrs. Ida W. White and Mrs. Carmen S. Hipp.

Baileyton – H.L. Haney, Principal, Mrs. W.L. Davis, Curtis Reid, Jennie Biggers and Icie Mae Lambert.

Brooklyn – Robert Roper, Principal and Wilma Hipp.

Antioch – D.W. Tipton, Principal and Mrs. Thelma S. South.

Union Grove – Mrs. Laura L. Plunkett, Principal and Clara Hyatt.

Holly Pond – E.L. Buckner, Principal, F.K. Agee, Mabel Yates, Allen Hyatt and Mrs. Allen Hyatt.

Fairview – P.T. Orr, Principal, Felston Mullins, Effie Lou Gaines, F.L. Temple, Lilla Larmore, Anabel Cox,

Sarah E. Bowling, W.L. Davis, Melvin Hyatt, Larkin W. Yates, Eleanor Faye Smith, Mattaline Matthews – Assistant Principal, Una Hamic, Pearl Lena Heck, Violet Coburn, Margaret Sturgess, Ruby Hulsey and Ida Alford.

Berlin – Julous Carnell, Principal and Mrs. Bessie G. Carnell.

Welti – T.B. Hare, Principal, Mrs. Della S. Johnson, Marvin Glasscock, Olene Johnston and Mrs. Marvin Glasscock.

Simcoe – Forrest Patrick, Principal, C.O. Bone, Willie Butler, Mrs. Kate W. Oaks and Corene Lovvorn.

Gold Ridge – W.S. Walker, Principal, Irene Winn, Mrs. Cleoh Murphree and Mrs. Verdie P. Duke.

Enon – Herbert Allredge, Principal and Mrs. Ethel B. Harris.

Providence – Jesse Duke, Principal, Mrs. E.R. Lawrence and Vivian Hendrix.

Pleasant Ridge – Floy Kilgore, Principal.

Kelley – Herman Pruett, Principal, Opal J. Pruitt and Mrs. T.A. Mitchell.

Vinemont – L.C. Camp, Principal, Walter Smith, Gladys Parker, Mrs. M.W. Holmes, Jeanette Graham, J.D. Taylor, Miss Thelma C. Drake, Gertrude Dickinson, Mrs. Orene C. Copeland and Myrtle Rainwater.

Brickyard – Mrs. Reathel W. McGriff, Principal.

Bolte – W.F. Key, Principal, Margie Burdick and Mrs. W.F. Key.

White City – Earl York, Principal, W.R. Davis, Cora Duke, Margaret Evers, Frances Winn and Lela Bailey.

Pleasant Hill – J.C. Hartung, Principal and Mrs. Eunice Davis.