PREP TRACK & FIELD: Hanceville, Good Hope capture County Championships

By:
1138
0
Cold Springs’ Paizley Whitlow (left) and Ethan Edgeworth (right) both took home gold medals in the 1600-Meter race Monday. (Nick Griffin/The Cullman Tribune)

GOOD HOPE, Ala. – The rain couldn’t hold off this year’s Cullman County Track & Field Championship at Good Hope High School Monday and by the end of the day we had a new set of county champions. On the boys’ side, the Hanceville Bulldogs finished ahead of Cold Springs after posting 137 points and in the girls’ competition, Good Hope outpaced Fairview with a score of 160 points.

Individual County medalists

Girls 100-Meter Dash

1. Kaylee Faulkner, West Point – 13.99

2. Bailey Keef, Good Hope – 14.26

3. Jaelyn Faulkner, West Point – 14.60

Boys 100-Meter Dash

1. Zach Campbell, Hanceville – 11.89

2. Marquise Leeth, Hanceville – 12.20

3. Colby Miller, Vinemont – 12.33

Girls 200-Meter Dash

1. Jaquelinne Perez Rivera, Fairview – 29.72

2. Bailey Keef, Good Hope – 30.19

3. Presli Carr, Holly Pond – 30.53

Boys 200-Meter Dash

1. Zach Campbell, Hanceville – 23.98

2. Colby Miller, Vinemont – 24.79

3. David Springer, Hanceville – 25.21

Boys 400-Meter Dash

1. Ben Johnson, Hanceville – 55.15

2. Travis Barnett, Holly Pond – 55.29

3. Eli Frost, Fairview – 56.37

Girls 400-Meter Dash

1. Rudi Derrick, Good Hope – 1:07.36

2. Presli Carr, Holly Pond – 1:09.60

3. Sadie Smith, Fairview – 1:09.74

Boys 800-Meter Run

1. Ethan Edgeworth, Cold Springs – 2:05.72

2. Travis Barnett, Holly Pond – 2:07.94

3. Ethan Lemons, Vinemont – 2:12.07

Girls 800-Meter Run

1. Rudi Derrick, Good Hope – 2:44.26

2. Paizley Whitlow, Cold Springs – 2:45.56

3. Reagan Parris, Cold Springs – 2:47.56

Boys 1600-Meter Run

1. Ethan Edgeworth, Cold Springs – 4:26.02

2. Ethan Lemons, Vinemont – 4:26.83

3. Travis Barnett, Holly Pond – 4:40.82

Girls 1600-Meter Run

1. Paizley Whitlow, Cold Springs – 5:55.17

2. Kendall Harbison, Vinemont – 5:58.22

3. Reagan Parris, Cold Springs – 6:04.66

Boys 3200-Meter Run

1. Ethan Edgeworth, Cold Springs – 9:43.46

2. Ethan Lemons, Vinemont – 9:57.10

3. Christopher Putman, Holly Pond – 10:10.17

Girls 3200-Meter Run

1. Macie Huffstutler, Cold Springs – 13:25.15

2. Caroline Lamoreux, Holly Pond – 13:25.27

3. Blakely Baggett, Holly Pond – 13:35.45

Boys 4×100 Meter Relay

1. Hanceville – 46.58

2. Fairview – 47.86

3. Holly Pond – 48.99

Girls 4×100 Meter Relay

1. West Point – 57.16

2. Vinemont – 1:00.89

3. Holly Pond – 1:01.45

Boys 4×400 Meter Relay

1. Vinemont – 3:59.29

2. Hanceville – 4:00.01

3. Good Hope – 4:18.78

Girls 4×400 Meter Relay

1. West Point – 5:02.99

2. Good Hope – 5:07.72

3. Vinemont – 5:10.73

Boys 4×800 Meter Relay

1. Fairview – 9:24.79

2. Cold Springs – 9:30.37

3. Good Hope – 9:39.24

Girls 4×800 Meter Relay

1. Cold Springs – 11:33.83

2. West Point – 11:59.55

3. Fairview – 12:29.98

Girls 100-Meter Hurdles

1. Cadence Watson, Good Hope – 19.24

2. Allyson Hill, Fairview – 19.70

3. Brooklynn Wells, West Point – 20.88

Boys 110-Meter Hurdles

1. Dylan Butts, Good Hope – 18.38

2. Cameron Nunn, Cold Springs – 18.56

3. Marquise Leeth, Hanceville – 19.09

Girls 300-Meter Hurdles

1. Cadence Watson, Good Hope – 53.68

2. Brooklynn Wells, West Point – 55.01

3. Rudi Derrick, Good Hope – 55.44

Boys 300-Meter Hurdles

1. Dylan Butts, Good Hope – 49.46

2. Kolten Perry, West Point – 49.91

3. Hank Hudson, Good Hope – 50.67

Girls Discus Throw

1. Kabri Redding, Fairview – 98-11

2. Kate Sterling, Hanceville – 82-10

3. Laci Segrest, Fairview – 81-11

Boys Discus Throw

1. Kelson Moore, Hanceville – 109-03

2. Ethan Bice, Fairview – 108-11

3. Eli Akin, Hanceville – 107-08

Girls Shot Put

1. Mattie Pearl, Cold Springs – 27-00.00

2. Kabri Redding, Fairview – 26-11.00

3. Laci Segrest, Fairview – 25-04.00

Boys Shot Put

1. Aiden Dujoud, West Point – 37-11.50

2. Riley Wayne, West Point – 37-04.00

3. Kelson Moore, Hanceville – 37-02.00

Girls Javelin

1. Addie Stripling, Good Hope – 99-10

2. Kaley Barger, Cold Springs – 78-03

3. Kynzlee Garmon, Cold Springs – 77-11

Boys Javelin

1. Isaac Chamber, Holly Pond – 130-03

2. Kadin Suryono, Holly Pond – 129-05

3. Seth Williams, Cold Springs – 124-05

Girls Long Jump

1. Bailey Keef, Good Hope – 15-00.00

2. Darby Nichols, Fairview – 14-11.00

3. Kaylee Faulkner, West Point – 14-09.50

Boys Long Jump

1. Colby Miller, Vinemont – 19-11.00

2. Eli Frost, Fairview – 19-08.50

3. Isaac Chambers, Holly Pond – 19-01.00

Girls High Jump

1. Cadence Watson, Good Hope – 4-10.00

2. Kabri Redding, Fairview – 4-08.00

3. Brooklynn Wells, West Point – 4-06.00

Boys High Jump

1. Cameron Nunn, Cold Springs – 6-00.00

2. Will Calvert, Hanceville – 5-10.00

3. Brosnan Ward, Hanceville – 5-06.00

Girls Triple Jump

1. Brooklynn Wells, West Point – 31-03.00

2. Abby McDonald, Fairview – 30-10.50

3. Baylor Wells, West Point – 27-09.00

Boys Triple Jump

1. Jameson Goble, Fairview – 37-03.00

2. Dawson Wilhite, Vinemont – 36-04.50

3. Kayden Henderson, Vinemont – 35-09.00

Boys Pole Vault

1. Michael Chambers, Fairview – 10-00.00

2. Hunter Calvert, Cold Springs – 10-00.00

3. Robert Elscott, Fairview – 9-06.00

Girls Pole Vault

1. Paizley Whitlow, Cold Springs – 7-00.00

2. Allyson Hill, Fairview – 7-00.00

3. Macie Huffstutler, Cold Springs – 7-00.00

Copyright 2022 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.