PREP TRACK & FIELD: Local standouts compete at Cullman Classic

By:
777
0
Cullman’s 4x100 meter relay team placed third at Saturday’s Cullman Classic. (Nick Griffin/The Cullman Tribune)

CULLMAN, Ala. – 63 schools were in the field at this year’s 1A-7A Cullman Classic and there were plenty of local athletes that stood out among the pack. Cullman’s boys finished highest among local teams in fifth place with 57 points just behind Huntsville and Oak Mountain.

There were several noteworthy individual performances as well. Cullman’s Brodie Malcom earned gold in the triple jump with a mark of 45-01.00, edging out his teammate Nic Glass who finished second, and Vinemont’s Ethan Lemons placed first in the 3200-meter run with a time of 9:38.62. Holly Pond’s Camilla Chambers placed second overall in the 3200-meter run after posting an 11:59.36 and Cullman’s Nicholas Wood and Isaiah Jones each finished third in the 3200-meter run and long jump respectively.

Local individual results: All top 20 finishers

Cullman High School

Boys 100-meter dash

7th – Nic Glass: 11.26

18th – Brodie Malcom: 11.69

Girls 100-meter hurdles

8th – Katelyn Kress: 18.65

20th – Camille Gibbs: 21.43

Boys 300-meter hurdles

13th – Banks Baker: 45.72

Girls 800-meter dash

17th – Joshlyn Hudson: 2:39.72

Boys 800-meter dash

11th – Adam Mangum: 2:07.31

Boys 1600-meter run

15th – Nicholas Wood: 4:41.85

18th – Troy Adkison: 4:47.12

19th – Adam Mangum: 4:47.20

Girls 3200-meter run

7th – Bernarda Tizapa: 12:13.40

14th – Anna Shirey: 12:58.23

Boys 3200-meter run

3rd – Nicholas Wood: 10:01.82

4th – Troy Adkison: 10:02.00

Girls discus throw

4th – Sarah Kate Dockery: 89-07

6th – Tatum Nixon: 83-05

18th – Abella Skipper: 75-02

Boys long jump

3rd – Isaiah Jones: 21-04.75

4th – Brodie Malcom: 21-02.25

Boys pole vault

4th – Nic Glass: 12-00.00

10th – Banks Baker: 10-06.00

Girls shot put

4th – Tatum Nixon: 32-04.25

15th – Sarah Kate Dockery: 27-10.00

18th – Abella Skipper: 27-02.00

Boys shot put

16th – Carson Hill: 37-01.50

Boys triple jump

1st – Brodie Malcom: 45-01.00

2nd – Nic Glass: 45-00.50

11th – Jaden Kay: 40-10.00

14th – Tripp Gudger: 40-06.00

Boys 4×100 meter relay

3rd – Ryan Skinner, Jaden Kay, Isaiah Jones, Brodie Malcom: 44.73

Boys 4×400 meter relay

5th – Braxton Williams, Sawyer Trimble, Jaden Kay, Banks Baker: 3:42.64

14th – Cullman High School (names not listed): 4:04.41

Girls 4×400 meter relay

12th – Cullman High School (names not listed): 4:50.01

Girls 4×800 meter relay

7th – Bernarda Tizapa, Joshlyn Hudson, Tess Heaton, Anna Shirey: 11:05.45

Fairview High School

Boys 3200-meter run

10th – Peyton Bailey: 10:25.36

Girls discus

7th – Kabri Redding: 82-11

Girls high jump

8th – Kabri Redding: 4-06.00

Boys shot put

20th – Tyler Simmons: 36-01.50

Good Hope High School

Girls javelin throw

9th – Addie Stripling: 88-09

Hanceville High School

Girls 100-meter dash

14th – Lasandra Turner: 13.88

Girls 200-meter dash

14th – Lasandra Turner: 28.60

Boys high jump

18th – David Springer: 5-04.00

Boys triple jump

19th – Evan Malcom: 37-10.00

Boys 4×100 meter relay

8th – Hanceville High School (names not listed): 46.65

Boys 4×400 meter relay

8th – Hanceville High School (names not listed): 3:49.25

Boys 4×800 meter relay

15th – Hanceville High School (names not listed): 10:00.65

Vinemont High School

Boys 1600-meter run

9th – Ethan Lemons: 4:34.14

Girls 3200-meter run

20th – Kendall Harbison: 13:48.30

Boys 3200-meter run

1st – Ethan Lemons: 9:38.62

Girls long jump

10th – Emily Cheatwood: 14-05.50

Boys shot put

10th – Isiah Young: 40-11.00

Girls shot put

16th – Maria Whatley: 27-05.00

Girls triple jump

6th – Emily Cheatwood: 32-08.00

Girls 4×100 meter relay

12th – Vinemont High School (names not listed): 1:00.99

Holly Pond High School

Boys 110-meter hurdles

20th – Kadin Suryono: 20.74

Girls 1600-meter run

14th – Camilla Chambers: 5:48.54

Boys 3200-meter run

12th – Christopher Putman: 10:29.12

Girls 3200-meter run

2nd – Camilla Chambers: 11:59.36

Girls javelin throw

15th – Paige Hudspeth: 83-02

Boys javelin throw

10th – Isaac Chambers: 128-07

Boys 4×100 meter relay

20th – Holly Pond High School (names not listed): 49.53

Girls 4×100 meter relay

11th – Holly Pond High School (names not listed): 1:00.07

Boys 4×400 meter relay

15th – Holly Pond High School (names not listed): 4:11.08

Girls 4×400 meter relay

18th – Holly Pond High School (names not listed): 5:40.88

Boys 4×800 meter relay

17th – Holly Pond High School (names not listed): 10:24.17

Girls 4×800 meter relay

14th – Holly Pond High School (names not listed): 12:22.82

Cold Springs High School

Boys 1600-meter run

11th – Ethan Edgeworth: 4:35.61

Copyright 2021 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.