SWIMMING: Cullman Swim Team competes at State Meet in Opelika

By:
0
317
The Cullman Swim Team competed at the ARPA State Swim Meet in Opelika this weekend. (Photo courtesy of Joey Duncan)

OPELIKA, Ala. – The Alabama Recreation and Parks Association’s (ARPA) final swim meet of the season was held at the Opelika Sportsplex this weekend and the Cullman Swim Team (the Tritons) had a big group of athletes in the field. The Tritons faced off against qualifiers from 28 other teams across the state. The boys finished seventh with a team score of 457.5 while the girls placed ninth with a 407. Several individuals took home medals in their events.

Individual medal winners (boys)

CJ Arnold- (13-14) 6th Place 50-Yard Back,

Griffin Berryhill- (6 & Under) 7th Place 25-Yard Back

Chase Duncan- (11-12) 5th Place 50-Yard Free, 5th Place 50-Yard Back

Mason Fuller- (9-10) 3rd Place 50-Yard Free, 4th Place 100-Yard IM, 2nd Place 50-Yard Fly

Jonah Hilb- (15-18) 3rd Place 50-Yard Fly, 6th Place 100-Yard Free

Charlie Long- (9-10) 8th Place 100-Yard IM

Brody Schaefer- (13-14) 5th Place 50-Yard Breast

Tate Tysinger- (8 & Under) 5th Place 25-Yard Breast

Parker Wight- (11-12) 5th Place 100-Yard IM, 2nd Place 100-Yard Free

Individual medal winners (girls)

Madison Clements- (13-14) 5th Place 50-Yard Back

Georgia Dowdy- (6 & Under) 6th Place 25-Yard Free, 2nd Place 25-Yard Back

Madeline Downy- (9-10) 6th Place 100-Yard IM

Azlynn Florence- (6 & Under) 6th Place 25-Yard Back

Morgan Fuller- (11-12) 5th Place 50-Yard Back

Edie Hudson- (8 & Under) 3rd Place 25-Yard Breast, 7th 100-Yard IM, 25-Yard Fly

Ruby Hudson- (13-14) 7th Place 50-Yard Breast, 4th Place 50-Yard Free, 5th Place 100-Yard Free

Lauren Windham (9-10) 8th Place 50-Yard Breast

Relay team medal winners

Men (8 & Under) 100-Yard Medley: 8th Place, Harris Crow, Jacob Dunn, Tate Tysinger, Andrew Windham

Men (11-12) 200-Yard Medley: 3rd Place, Chase Duncan, Parker Wight, Rhett Tysinger, Grayson Randall

Women (11-12) 200-Yard Medley: 8th Place, FK Kruger, Clare Windham, Morgan Fuller, Peyton Arnold

Men (13-14) 200-Yard Medley: 7th Place, CJ Arnold, Brody Schaefer, Aubrey Helms, Carsen Wight

Women (13-14) 200-Yard Medley: 4th Place, Maddie Long, Ruby Hudson, Anna Page, Madison Clements

Women (6 & Under) 100-Yard Free: 3rd Place, Azlynn Florence, Emma Millican, Oakley Turner, Georgia Dowdy

Men (9-10) 200-Yard Free: 5th Place, Camp Smith, Griffen Wight, Charlie Long, Mason Fuller

Men (11-12) 200-Yard Free: 2nd Place, Parker Wight, Grayson Randall, Rhett Tysinger, Chase Duncan

Men (13-14) 200-Yard Free: 7th Place, Brody Schaefer, Aubrey Helms, Carsen Wight, CJ Arnold

Women (13-14) 200-Yard Free: 4th Place, Madison Clements, Anna Page, Maddie Long, Ruby Hudson

Copyright 2019 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.