ARCHERY: Vinemont Elementary, Cullman Middle win North Alabama Pre-Regional Warm-Up; Marshall County Tournament recap

By:
0
203

A huge field of local archery squads competed at this weekend's North Alabama Pre-Regional Warm-Up at Cullman High School. (Nick Griffin for The Cullman Tribune)

CULLMAN, Ala. – A field packed with local archery squads fought through the rain to compete at this year’s North Alabama Pre-Regional Warm-up at Cullman High School over the weekend and several of them took home some hardware. Vinemont Elementary finished first with a score of 3100, Cullman Middle School posted a 3318 to take first place in their division and West Point High School finished in second place just seven points behind Ashville. East Elementary and Cullman Middle School were also winners at last Thursday’s Marshall County Tournament.

Vinemont’s Savannah Mann placed first amongst middle schoolers after posting a 289 with 19 tens, Tucker Robinson and Riley Bramley from Vinemont finished second and third respectively in the elementary division and Cullman’s Kilie Copser placed third in the high school division.

Individual results by school; top 12 finishers contribute to team’s total score:

North Alabama Pre-Regional Warm-Up

Vinemont Elementary – 3100 (1st place)

Tucker Robinson: 274 and 12 tens – 2nd place elementary boys

Riley Bramley: 269 and 8 tens – 1st place elementary girls

Cheston Wilhite: 268 and 9 tens – 3rd place elementary boys

Jayden Friedrich: 261 and 6 tens – 2nd place elementary girls

Clairebeth Johnson: 258 and 8 tens – 4th place elementary girls

Emily Coats: 257 and 7 tens – 5th place elementary girls

Karson Adamson: 256 and 7 tens – 6th place elementary boys

Ethan Rabren: 254 and 7 tens – 8th place elementary boys

Andrew Landreth: 253 and 8 tens – 9th place elementary boys

Emma Hathaway: 252 and 6 tens – 9th place elementary girls

Nathan Watson: 250 and 5 tens – 11th place elementary boys

Jagger Lee: 248 and 5 tens – 14th place elementary boys

East Elementary – 3046 (2nd place)

Carson Stancil: 267 and 11 tens – 4th place elementary boys

Jaden Judkins: 261 and 7 tens – 5th place elementary boys

Aubrey Corry: 259 and 6 tens – 3rd place elementary girls

Emmaline Powell: 255 and 6 tens – 6th place elementary girls

Mercedes Wilhite: 254 and 8 tens – 7th place elementary girls

Denise Contreas: 252 and 7 tens – 8th place elementary girls

Brooklyn Walker: 252 and 5 tens – 10th place elementary girls

Carson Defoe: 251 and 9 tens – 10th place elementary boys

Ashley Cornelius: 250 and 6 tens – 11th place elementary girls

Joshua Au: 250 and 3 tens – 12th place elementary boys

Jill Blocher: 248 and 5 tens – 13th place elementary girls

Keyonna Puckett: 247 and 8 tens – 14th place elementary girls

Welti Elementary – 2310 (4th place)

Morgan Bartlett: 249 and 7 tens – 12th place elementary girls

Silas Reynolds: 234 and 1 ten – 26th place elementary boys

Sarabeth Jackson: 231 and 3 tens – 24th place elementary girls

Ryan Miller: 229 and 3 tens – 29th place elementary boys

Chelsey Johnson: 204 and 4 tens – 42nd place elementary girls

Devin White: 179 and 2 tens – 68th place elementary boys

Cassidy Mickle: 174 and 1 ten – 55th place elementary girls

Kaitlyn O’Rear: 173 and 1 ten – 56th place elementary girls

Dane Mauldin: 172 and 1 ten – 71st place elementary boys

Riggs Fulmer: 163 – 75th place elementary boys

Carriebeth Bohannon: 152 – 64th place elementary girls

Jordan Pierce: 150 and 1 ten – 80th place elementary boys

Cullman Middle School – 3318 (1st place)

Brinley Hurt: 288 and 18 tens – 3rd place middle school girls

Will Bolzle: 282 and 15 tens – 1st place middle school boys

Maddie Lindsey: 281 and 16 tens – 5th place middle school girls

Arianna Scott: 279 and 16 tens – 6th place middle school girls

Briana Willoughby: 279 and 13 tens – 7th place middle school girls

Evan Dockery: 276 and 11 tens – 3rd place middle school boys

Ayla White: 275 and 12 tens – 8th place middle school girls

Hayden Scott: 275 and 10 tens – 5th place middle school boys

Ava Flores: 273 and 14 tens – 9th place middle school girls

Cole Carden: 273 and 12 tens – 7th place middle school boys

Ashlyn Danecker: 271 and 13 tens – 10th place middle school girls

Carson Starnes: 266 and 10 tens – 17th place middle school boys

Vinemont Middle School – 3178 (2nd place)

Savannah Mann: 289 and 19 tens – 1st place middle school girls

Alexis Sartin: 288 and 19 tens – 2nd place middle school girls

Dawson Wilhite: 282 and 14 tens – 2nd place middle school boys

Bella Gingrich: 271 and 12 tens – 11th place middle school girls

Symon Joiner: 271 and 8 tens – 8th place middle school boys

Tai Shurtleff: 270 and 11 tens – 10th place middle school boys

Ciara Rusk: 269 and 10 tens – 12th place middle school girls

Chayce Sandlin: 269 and 9 tens – 12th place middle school boys

Isaiah Jones: 269 and 8 tens – 13th place middle school boys

Vance Powell: 268 and 7 tens – 16th place middle school boys

Gracie Moody: 268 and 6 tens – 13th place middle school girls

Kennedy Byer: 266 and 9 tens – 14th place middle school girls

Fairview Middle School – 2987 (3rd place)

Zane Roberts: 275 and 11 tens – 4th place middle school boys

Grant Laney: 268 and 10 tens – 14th place middle school boys

Chase Butler: 258 and 7 tens – 32nd place middle school boys

Hannah Butler: 253 and 9 tens – 29th place middle school girls

Grace Simmons: 251 and 6 tens – 32nd place middle school girls

Hunter Butler: 249 and 7 tens – 13th place elementary boys

Emily Pecina: 245 and 6 tens – 37th place middle school girls

Morgan Bates: 243 and 4 tens – 40th place middle school girls

Zane Spears: 241 and 5 tens – 47th place middle school boys

Robert Elscot: 238 and 2 tens – 51st place middle school boys

Brenda Salazar: 233 and 6 tens – 47th place middle school girls

Avery Latham: 233 and 2 tens – 27th place elementary boys

Andrew Mendoza: 231 and 4 tens – 59th place middle school boys

Holly Pond Middle School – 2959 (4th place)

Austin Huddleston: 269 and 12 tens – 11th place middle school boys

Brayden Jeffreys: 264 and 8 tens – 21st place middle school boys

Ethan Tapscott: 263 and 7 tens – 24th place middle school boys

Levi Farr: 262 and 7 tens – 28th place middle school boys

Keegan Mitchell: 255 and 5 tens – 35th place middle school boys

Chase Brazelton: 248 and 7 tens – 42nd place middle school boys

Allysia Mitchell: 244 and 5 tens – 39th place middle school girls

Will Benefield: 240 and 2 tens – 48th place middle school boys

Jeffery Aspinwall: 239 and 9 tens – 49th place middle school boys

Makayla Raymond: 239 and 7 tens – 44th place middle school girls

Conner Smith: 232 and 2 tens – 57th place middle school boys

Vivian Brock: 221 and 3 tens – 59th place middle school girls

Good Hope Middle School – 2791 (6th place)

Grant Seymore: 258 and 8 tens – 30th place middle school boys

Marissa Wooten: 255 and 6 tens – 27th place middle school girls

Adrien Stewart: 252 and 3 tens – 38th place middle school boys

Reese Weisand: 248 and 7 tens – 34th place middle school girls

John Rhodes: 246 and 7 tens – 44th place middle school boys

Ethan Hall: 232 and 5 tens – 56th place middle school boys

Noah Drake: 227 and 2 tens – 64th place middle school boys

Mason McCury: 223 and 4 tens – 66th place middle school boys

Liberty Franks: 220 and 2 tens – 60th place middle school girls

Chloe Brock: 217 and 3 tens – 62nd place middle school girls

Dawson Kicker: 212 and 5 tens – 76th place middle school boys

Gannon Bowerman: 201 and 1 ten – 81st place middle school boys

West Point Middle School

Maddie Branum: 284 and 16 tens – 4th place middle school girls

West Point High School – 3270 (2nd place)

Skyler Rittenberry: 283 and 16 tens – 8th place high school girls

Matthew Dunagan: 280 and 12 tens – 9th place high school boys

Ronnie Gentry: 277 and 11 tens – 11th place high school girls

Shay Sellers: 276 and 13 tens – 12th place high school girls

Marshal Doherty: 273 and 14 tens – 15th place high school boys

Cameron Haynes: 273 and 12 tens – 16th place high school boys

Lauren Taylor: 273 and 9 tens – 14th place high school girls

Sarah Hudson: 271 and 10 tens – 15th place high school girls

Emma Tucker-Hillman: 269 and 9 tens – 17th place high school girls

Mackenzie Tidwell: 267 and 9 tens – 20th place high school girls

Mackinzie Pitts: 266 and 8 tens – 21st place high school girls

Lily Owen: 264 and 11 tens – 22nd place high school girls

Cullman High School – 3262 (3rd place)

Kilie Cosper: 286 and 20 tens – 2nd place high school girls

Abby Gragg: 285 and 17 tens – 4th place high school girls

Sarah Kate Dockery: 285 and 17 tens – 4th place high school girls

Samantha Johnson: 283 and 16 tens – 7th place high school girls

Jackson Miner: 281 and 16 tens – 5th place high school boys

Claude Thomas: 269 and 7 tens – 18th place high school boys

Joseph Ruse: 266 and 8 tens – 19th place high school boys

Drake Speakman: 266 and 7 tens – 20th place high school boys

Austin Russell: 264 and 9 tens – 22nd place high school boys

Emily Bell: 261 and 3 tens – 28th place high school girls

Jackson Llewellyn: 260 and 7 tens – 29th place high school girls

Warren Kelley: 256 and 4 tens – 40th place high school boys

Vinemont High School – 3210 (4th place)

Sydney Rutherford: 285 and 19 tens – 3rd place high school girls

Ryan Isbell: 281 and 14 tens – 6th place high school boys

Cadan Welch: 279 and 11 tens – 10th place high school boys

Jarrett Friedrich: 277 and 12 tens – 13th place high school boys

Chandler Reese: 272 and 12 tens – 17th place high school boys

Gabby Conde: 268 and 8 tens – 18th place high school girls

Josh Gillott: 263 and 5 tens – 25th place high school boys

Preston Williams: 260 and 9 tens – 33rd place high school boys

Mackenzie Lawrence: 257 and 8 tens – 30th place high school girls

Maddy Thompson: 256 and 6 tens – 34th place high school girls

Kix Johnson: 256 and 6 tens – 37th place high school girls

Jordan Terry: 256 and 5 tens – 39th place high school boys

Good Hope High School – 3087 (6th place)

Mallory Hammock: 280 and 14 tens – 9th place high school girls

Connor Earp: 264 and 7 tens – 23rd place high school boys

Abby Davis: 262 and 11 tens – 25th place high school girls

Riley Roberts: 260 and 9 tens – 32nd place high school boys

Morgan Hammock: 257 and 8 tens – 31st place high school girls

Taylor Wooten: 257 and 7 tens – 23rd place high school girls

Landon Graham: 256 and 6 tens – 38th place high school boys

Tripp Taylor: 254 and 7 tens – 43rd place high school boys

Grace Aaron: 253 and 7 tens – 37th place high school girls

Peyton Hall: 251 and 4 tens – 45th place high school boys

Bethany Bynum: 247 and 5 tens – 43rd place high school girls

Mathew Kraus: 246 and 9 tens – 51st place high school boys

Holly Pond High School – 3029 (7th place)

Cassie Carter: 264 and 9 tens – 23rd place high school girls

Connor Laney: 263 and 9 tens – 24th place high school boys

Luke Denton: 262 and 8 tens – 27th place middle school boys

Austin Riddle: 259 and 6 tens – 34th place high school boys

Zachary Ayers: 258 and 8 tens – 35th place high school boys

Jace Grund: 256 and 5 tens – 35th place high school girls

Dalton Sargent: 254 and 6 tens – 44th place high school boys

Taylor Cheshire: 252 and 9 tens – 39th place high school girls

Nathan Nail: 248 and 5 tens – 49th place high school boys

Abi Brown: 243 and 3 tens – 47th place high school girls

Savannah Smith: 239 and 7 tens – 50th place high school girls

Lexie Huddleston: 231 and 4 tens – 57th place high school girls

Fairview High School

Tucker Bennett: 281 and 16 tens – 4th place high school boys

Adeline Ballew: 237 and 4 tens – 53rd place high school girls

Eason Foster: 234 and 3 tens – 62nd place high school boys

Maggie Butler: 225 and 3 tens – 63rd place high school girls

Marshall County Tournament:

Cullman Middle School – 3304 (1st place)

Briana Willoughby: 290 and 21 tens – 1st place middle school girls

Ayla White: 283 and 18 tens – 2nd place middle school girls

Evan Dockery: 282 and 15 tens – 1st place middle school boys

Carson Starnes: 282 and 14 tens – 2nd place middle school boys

Will Bolzle: 280 and 16 tens – 3rd place middle school boys

Arianna Scott: 280 and 15 tens – 3rd place middle school girls

Brinley Hurt: 275 and 15 tens – 4th place middle school girls

Forrest Calvert: 271 and 13 tens – 5th place middle school boys

Maddie Lindsey: 269 and 10 tens – 6th place middle school girls

Jack Yeager: 266 and 8 tens – 7th place middle school boys

Emma Britton: 263 and 7 tens – 8th place middle school girls

Cole Carden: 263 and 6 tens – 8th place middle school boys

East Elementary – 3021 (1st place)

Brooklyn Walker: 268 and 7 tens – 1st place elementary girls

Karli Jo Ballenger: 260 and 11 tens – 2nd place elementary girls

Aubrey Corry: 258 and 9 tens – 3rd place elementary girls

Jill Blocher: 256 and 6 tens – 4th place elementary girls

Joshua Au: 255 and 9 tens – 2nd place elementary boys

Keyonna Puckett: 253 and 7 tens – 5th place elementary girls

Jaden Judkins: 252 and 5 tens – 3rd place elementary boys

Carson Defoe: 247 and 5 tens – 4th place elementary boys

Cameron Yeager: 247 and 3 tens – 5th place elementary boys

Ashley Cornelius: 243 and 7 tens – 7th place elementary girls

Easton Walker: 242 and 6 tens – 7th place elementary boys

Baron Miller: 240 and 5 tens – 10th place elementary boys

Copyright 2019 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.