COUNTY CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP: Cold Springs sweeps county championship; Holly Pond’s Chambers, Hanceville’s Brown take individual titles

By:
0
62
Nick Griffin for The Cullman Tribune

The Cold Springs Lady Eagles pose after winning the Cullman County Cross Country Championship Thursday in Bremen. (Nick Griffin for The Cullman Tribune)

BREMEN – The hosting Cold Springs Eagles and Lady Eagles swept the Cullman County Cross Country Championship on Thursday. The Eagles won with a time of 1:28:25.85 and just 19 points and the Lady Eagles took first with 26 points and a time of 1:50:00.78.

Individually, Holly Pond’s Camilla Chambers smoked the rest of the girls’ field by more than a minute with a time of 19:41.93 to take first place, while on the boys’ side, Hanceville’s Aaron Brown claimed the top spot at 17:13.19.

In the junior varsity division, West Point’s girls ran away with first place after posting a time of 1:14:36.86 and just 18 points while the Good Hope Raiders JV boys earned gold with 24 points and a time of 1:03:32.38.

Varsity 5000 Meter Run Individual Results

Cold Springs Boys – First Place

  • 2nd – Trentan Williams – 17:19.58
  • 3rd – Cole Akridge – 17:25.37
  • 4th – Jonathan Collett – 17:30.18
  • 6th – Aaron Spurger – 17:54.86
  • 9th – Will Grimmett – 18:15.86
  • 10th – Seth Walker – 18:16.77
  • 12th – Hunter Calvert – 18:39.26
  • 20th – Brody Belcher – 20:06.17
  • 27th – Slade Johnson – 20:44.25

Fairview Boys – Second Place

  • 5th – Peyton Bailey – 17:52.45
  • 8th – Daniel Cook – 18:13.00
  • 11th – A.B. Diaz – 18:23.66
  • 14th – Jacob Hankins – 19:35.83
  • 17th – Austin Lowe – 19:50.44
  • 18th – Will Butler – 19:52.82

Holly Pond Boys – Third Place

  • 7th – Parker Sellers – 18:05.60
  • 13th – Zackery Reynolds – 19:05.63
  • 16th – Christopher Putman – 19:46.61
  • 22nd – Seth Self – 20:08.53
  • 28th – Caleb Partain – 21:20.03
  • 30th – Hunter Farr – 21:37.28
  • 31st – Austin Marsh – 22:07.73
  • 32nd – Andy Light – 22:12.72
  • 38th – Charlie Huddleston – 24:45.53
  • 41st – Caleb Knedlik – 30:35.05

Vinemont Boys – Fourth Place

  • 15th – Will Rhodes – 19:40.70
  • 25th – Bosten McDuffy – 20:42.90
  • 26th – Daniel Flores – 20:43.13
  • 34th – Derrick Sears – 23:07.47
  • 35th – Marcos Ramirez – 23:41.19

West Point Boys – Fifth Place

  • 23rd – Nick Overton – 20:24.12
  • 33rd – Alex Wood – 22:57.71
  • 36th – Kellen Drinkard – 23:49.47
  • 37th – William Ferster – 23:50.72
  • 40th – Devon Singleton – 27:57.58

Good Hope Boys

  • 21st – Margarito Prado – 20:06.20
  • 39th – Zachary Hall – 26:12.82

Hanceville Boys

  • 1st – Aaron Brown – 17:13.19
  • 19th – Kevin Chavez – 19:58.00
  • 24th – Ion Patrum – 20:33.22
  • 29th – Noah Frasier – 21:27.26

Cold Springs Girls – First Place

  • 3rd – Ashleigh White – 21:28.31
  • 5th – Ava Akridge – 21:38.80
  • 6th – Reagan Parris – 21:45.98
  • 9th – Emma Hancock – 22:25.71
  • 10th – Alyssa Jackson – 22:41.98
  • 12th – Allison White – 22:52.63
  • 14th – Sadie Terry – 23:26.28
  • 15th – Ciara Calvert – 23:30.33
  • 25th – Emma Collett – 25:42.81

Holly Pond Girls – Second Place

  • 1st – Camilla Chambers – 19:41.93
  • 4th – Breanna Tankersley – 21:37.42
  • 7th – Abigail Kusz – 21:59.14
  • 17th – Madison Frnka – 24:04.17
  • 20th – Emma Grace Daniel – 24:31.47
  • 21st – Maritza Ramon – 24:46.11
  • 22nd – Kaitlyn Griffin – 24:51.27
  • 28th – Kirsten Campbell – 27:16.20
  • 29th – Korey Butler – 28:43.93

Fairview Girls – Third Place

  • 11th – Angelica Antibero – 22:43.38
  • 13th – Carrington Chambers – 23:22.09
  • 16th – Alyssa Harper – 23:42.63
  • 18th – Brianna Lodge – 24:11.15
  • 19th – Zohie Ballenger – 24:27.80
  • 23rd – America Diaz – 25:09.10
  • 24th – Jillian Moore – 25:37.70
  • 27th – Kennedy Chambers – 26:26.17

Good Hope Girls

  • 2nd – Bijou Phillips – 20:51.02
  • 26th – Isabella Edgeworth – 25:57.65
  • 30th – Shelby Rainwater – 29:41.26
  • 31st – Alexus Buckelew – 29:49.21

Copyright 2018 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.