PREP BASKETBALL: Area tournaments tipping off Monday

By:
0
2879
The Cold Springs Lady Eagles and Cullman Bearcats will tip off their respective area tournaments Monday night. (Martha Needham/The Cullman Tribune)

CULLMAN, Ala. – Brackets for next week’s area tournaments have been released and most of our local teams will tip off their postseason campaigns at home Monday night. On the girls’ side, the Good Hope Lady Raiders, the Addison Lady Bulldogs, the Cold Springs Lady Eagles and the West Point Lady Warriors earned top seeds for their area tournaments on the boys’ end, the Meek Tigers and Holly Pond Broncos claimed the top seeds as well.

St. Bernard, Hanceville and Fairview’s girls will travel for their opening-round area tournament matchups and Arab, Fairview and West Point’s boys will be on the road too. Everyone else will play their opening-round games on their home court looking to advance to the area tournament finals and advance to a sub-regional.

Monday, Feb. 6

Class 1A, Area 13

Addison v. Meek (Girls) – 7 p.m.

St. Bernard at Sumiton Christian (Girls) – 5:30 p.m.

Class 2A, Area 11

Cold Springs v. Cleveland (Girls) – 6:30 p.m.

Class 2A, Area 13

Holly Pond v. Falkville (Girls) – 5 p.m.

Class 4A, Area 11

Hanceville at Etowah (Girls) – 5:45 p.m.

Class 4A, Area 13

Good Hope v. East Lawrence (Girls) – 7:30 p.m.

Class 5A, Area 14

Fairview at Guntersville (Girls) – 5:30 p.m.

Class 6A, Area 14

Cullman v. Decatur (Girls) – 6 p.m.

Cullman v. Decatur (Boys) – 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 7

Class 1A, Area 13

Meek v. St. Bernard (Boys) – 7 p.m.

Addison v. Sumiton Christian (Boys) – 5:30 p.m.

Class 2A, Area 11

Cold Springs v. Southeastern (Boys) – 7 p.m.

Class 2A, Area 13

Holly Pond v. West End (Boys) – 5 p.m.

Class 3A, Area 13

Vinemont v. J.B. Pennington (Girls) – 4 p.m.

Vinemont v. J.B. Pennington (Boys) – 5:15 p.m.

Class 4A, Area 11

Hanceville v. Oneonta (Boys) – 5:45 p.m.

Class 4A, Area 13

Good Hope v. Priceville (Boys) – 7:30 p.m.

Class 5A, Area 14

Arab at Scottsboro (Girls) – 4 p.m.

Arab at Guntersville (Boys) – 7:30 p.m.

Fairview at Scottsboro (Boys) – 6 p.m.

Class 5A, Area 15

West Point v. Russellville (Girls) – 5:30 p.m.

West Point at Russellville (Boys) – 5:30 p.m.

Copyright 2023 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.