PREP CROSS COUNTRY: Cold Springs’ Edgeworth, Vinemont’s Lemons win state titles, Cold Springs captures 1A-2A State Championship

By:
1036
0
Cold Springs’ Ethan Edgeworth (left) and Vinemont’s Ethan Lemons (right) won individual state championships in Moulton Saturday morning. (Nick Griffin/The Cullman Tribune)

MOULTON, Ala. – This year’s AHSAA State Cross Country Championships were hosted at the Oakville Indian Mounds in Moulton Saturday morning and a pair of familiar names returned home with state titles. Cold Springs’ Ethan Edgeworth took home this year’s 1A-2A State Championship after posting a blazing time of 15:53.30 and Vinemont’s Ethan Lemons earned this year’s 3A State Championship with another impressive time of 16:05.90.

Edgeworth’s time was also good enough to help lead Cold Springs to this year’s 1A-2A State Championship. Jayden Allred’s second-place finish was also a big factor in the Eagles edging out Hatton to win this year’s state crown.

In the girls’ races, the Cold Springs Lady Eagles placed second just behind St. Luke’s Episcopal thanks in large parts to great finishes by Paizley Whitlow (2nd), Macie Huffstutler (4th) and Reagan Parris (5th). The St. Bernard Saints put together a fifth-place finish in the 1A-2A race and Holly Pond’s Boys earned fifth place in the 3A competition as well.

Local individual results

Cold Springs Boys (1st place – 44 points)

1st – Ethan Edgeworth: 15:53.26

2nd – Jayden Allred: 17:08.05

11th – Sage Nelson: 17:51.58

15th – Justin Caffee: 18:04.26

18th – Josiah Walker: 18:15.48

29th – Blake Belcher: 19:02.43

60th – Logan Perdue: 20:14.96

126th – Brody Belcher: 23:47.04

130th – Blaize Anderson: 24:02.87

Cold Springs Girls (2nd place – 103 points)

2nd – Paizley Whitlow: 21:04.28

4th – Macie Huffstutler: 21:13.53

5th – Reagan Parris: 21:16.76

61st – Leslie Jones: 24:32.12

65th – Claire Huffstutler: 24:35.18

67th – Daisy Mavers-Price: 24:40.64

71st – Kynzlee Garmon: 25:07.57

85th – Hayla Watson: 26:06.93

86th – Isabella Tolbert: 26:08.77

96th – Abby Livingston: 26:47.44

Holly Pond Boys (5th place – 158 points)

16th – Matthew Putman: 18:08.03

19th – Joshua Putman: 18:15.64

20th – Travis Barnett: 18:33.85

45th – Kohl Horton: 19:42.63

79th – Emery Barnett: 21:10.68

104th – Carter Brewis: 22:26.45

106th – Wyatt Benefield: 22:35.13

146th – Jonah Shockley: 26:02.96

Holly Pond Girls (9th place – 244 points)

9th – Caroline Lamoureux: 21:49.36

17th – Blakely Baggett: 22:26.73

91st – Violet Adams: 26:31.63

106th – Kalli Ham: 27:37.08

121st – Phoebe Jones: 28:54.35

131st – Kalie Bartlett: 31:17.14

137th – Clara Spitzer: 32:59.64

139th – Sydney Thomas: 33:03.51

141st – Ramey Hall: 33:20.50

Cullman Boys (9th place – 268 points)

5th – Andrue Barnett: 16:16.37

66th – Lane Hopper: 18:13.66

74th – Jacob Taylor: 18:18.31

81st – William Nichols: 18:30.24

88th – Cadan Fales: 18:41.47

117th – David Manashirov: 19:17.88

118th – Graham Waldrop: 19:18.10

121st – Charlie Hinkle: 19:22.92

133rd – Brayden White: 19:40.11

140th – Dawson Helton: 19:47.07

Cullman Girls (13th place – 314 points)

23rd – Mabry Free: 20:20.83

65th – Khloe Nalley: 22:23.30

91st – Bella Caretti: 23:25.80

97th – Addison Vogelaar: 23:35.10

117th – Audrey Floyd: 24:06.07

152nd – Lauren Cherry: 25:23.33

157th – Giselle Gibbs: 25:34.62

164th – Victoria Waldrop: 25:55.60

170th – Alexa Chavez: 26:20.26

172nd – Clare Martin: 26:24.84

Arab Girls (9th place – 244 points)

11th – Grace Gosline: 19:35.92

70th – Nora Cooper: 23:30.43

74th – Mallory Maze: 23:33.47

75th – Allie Lusk: 23:34.73

86th – Charlee Holoman: 24:16.78

112th -Rylee Taylor: 25:50.59

113th – Ragan Barnes: 25:55.45

115th – Mattie Wisener: 26:02.51

Arab Boys

56th – James Hyche: 18:21.94

Fairview Girls

95th – Carrington Chambers: 24:50.49

Fairview Boys (12th place – 375 points)

38th – Alex England: 17:42.91

78th – Parker Gutierrez: 18:51.13

89th – Jacob Hankins: 19:18.58

149th – Jackson Haynes: 22:30.67

159th – Logan Race: 27:47.75

West Point Boys

10th – Rene Moreno Tovar: 16:27.30

Good Hope Girls

12th – Rudi Derrick: 20:46.23

Good Hope Boys

53rd – Drake Nichols: 18:57.64

St. Bernard Boys (5th place – 150 points)

17th – Jiovany Aguilar- Arriaga: 18:05.53

22nd – Cash Daly: 18:22.71

29th – Sean Daly: 18:57.43

40th – Cole Bissot: 19:30.03

57th – Parker Guthery: 19:59.57

95th – Cesar Hernandez: 20:59.33

118th – Luke Daly: 22:33.37

St. Bernard Girls

11th – Madilyn Kerber: 21:16.83

Vinemont Boys (7th place – 214 points)

1st – Ethan Lemons: 16:05.90

10th – Brady Johnson: 17:34.63

56th – Andrew Landreth: 19:58.66

89th – Brayden Harbison: 20:53.23

117th – Michael Black: 22:31.64

125th – Dekota Crider: 22:57.28

Vinemont Girls

46th – Whitney Quick: 23:01.54

Addison Girls

19th – Charlotte Vayda: 22:31.73

Copyright 2022 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.