Cullman Swim Team places 2nd at ARPA District 2 Championship

By:
716
0
The Cullman Swim Team placed second at this weekend’s ARPA District 2 Championship Meet in Boaz. (courtesy of CST)

BOAZ, Ala. – The Alabama Recreation & Parks Association’s swimming season is in full swing and one local team put on a show at this weekend’s District 2 Championship in Boaz. The Cullman Swim Team put together great performances individually and as a team to rack up 694 total points and earn a second-place finish. Now, they’ll begin to shift their focus to the state championship meet in Albertville at the end of the month.

Cullman Swim Team meet results courtesy of Paige Dowdy:

TEAM SCORE: 694 Total Points Scored- 2ND PLACE FINISH OVERALL

TOP POINT SCORERS:

Boys- (Tied) Griffin Berryhill & Troy Mann: 27 Points each

Girls- Madeline Dowdy: 22 Points

Coaches:

Charis Peek, head coach

Anna Hilb, assistant coach

6 & UNDER BOYS

Hank Crow- 1st Place- 25y Back, 6th Place- 25y Free,

James Hilb- 7th Place- 25y Back

Abram Lackey-1st Place- 25y Free *NEW CST RECORD, 5th Place- 25y Back,

100y Free Relay- 1st Place *NEW CST RECORD 1:53.55

Hank Crow, James Hilb, Ezra Basch, Abram Lackey

6 & UNDER GIRLS

Paisley Caldwell- 8th Place- 25y Free

8 & UNDER BOYS

Luke Bonds-6th Place- 25y Free, 8th Place- 25y Back

Griffin Berryhill- 1st Place- 100y IM, 1st Place-25y Fly, 1st Place- 25y Back

Harris Crow- 1st Place- 25y Breast, 5th Place- 25y Fly, 7th Place, 100y IM

FREE RELAY

5th Place- Luke Bonds, Harris Crow, Grant Berryhill, Griffin Berryhill

7th Place- Wood Miner, Tucker Sinyard, Sawyer Hunt, Cross Miner

MEDLEY RELAY

2nd Place- Hank Crow, Harris Crow, Abram Lackey, Griffin Berryhill

8 & UNDER GIRLS

Georgia Dowdy- 2nd Place- 25y Fly, 3rd Place- 25y Back, 5th Place, 100y IM

Catherine Hughes- 2nd Place- 25y Breast, 5th Place- 25y Free

Azlynn Florence- 3rd Place- 25y Breast

Oakley Turner- 4th Place- 25y Fly, 8th Place- 50y Free

FREE RELAY- 2nd Place & MEDLEY RELAY- 3rd Place

Harper Rodriguez, Azlynn Florence, Oakley Turner, Georgia Dowdy

9-10 BOYS

Briar Lackey-6th Place, 100y IM, 7th Place- 100y Free

Tate Tysinger-4th Place- 50y Breast, 8th Place- 50y Fly, 8th Place- 50y Back

FREE RELAY- 5th Place

Tate Tysinger, Griffin Cole, Anikan Powell, Briar Lackey

MEDLEY RELAY- 5th Place

Griffin Cole, Briar Lackey, Tate Tysinger, Seth Reece

9-10 GIRLS

Edie Hudson- 3rd Place- 50y Breast, 3rd Place- 50y Fly, 5th Place- 100y IM

FREE RELAY-4th Place MEDLEY RELAY– 8th Place

 Elizabeth Hughes, Leah Hilb, Elizabeth Hunt, Edie Hudson

11-12BOYS

Mason Fuller- 1st Place- 50y Free *NEW CST RECORD, 3rd Place- 100y IM, 5th Place- 50y Breast,

Charlie Long- 6th Place- 100y IM, 7th Place- 100y Free

Mangus Mann- 4th Place- 50y Fly

Camp Smith- 8th Place- 50y Back

FREE RELAY– 3rd Place

MEDLEY RELAY– 3rd Place

Mangus Mann, Charlie Long, Camp Smith, Mason Fuller

11-12 GIRLS

Ella Cupp- 1st Place- 100y Free, 2nd Place- 50y Back, 4th Place- 50y Free,

Madeline Dowdy- 1st Place- 50y Fly, 2nd Place, 100y IM, 3rd Place- 100y Free

Mika Lackey- 5th Place-50y Breast, 6th Place-100y IM, 6th Place 100y Free

Caitlin Long- 2nd Place-50y Free, 3rd Place- 50y Breast, 3rd Place- 50y Fly

FREE RELAY– 1st Place

MEDLEY RELAY– 1st Place

Ella Cupp, Madeline Dowdy, Mika Lackey, Caitlin Long

13-14 BOYS

Hilson Cole- 6th Place, 100y IM, 5th Place- 50y Fly

Chase Duncan- 2nd Place- 50y Back, 4th Place, 100y IM, 4th Place- 50y Free

Troy Mann- 1st Place- 50y Free *NEW CST RECORD, 1st Place- 50y Fly, 1st Place- 100y Free

Cameron Martin- 8th Place- 50y Back

Rhett Tysinger- 3rd Place- 50y Fly, 6th Place- 50y Breast, 6th Place- 50y Free

 FREE RELAY– 1st Place *NEW CST RECORD 1:39.85

MEDLEY RELAY– 1st Place

Hilson Cole, Chase Duncan, Troy Mann, Rhett Tysinger

13-14 GIRLS

Peyton Arnold- 7th Place-50y Breast

Morgan Fuller- 3rd Place- 50y Back, 4th Place- 100y IM, 5th Place- 50y fly,

Caroline Haigh- 3rd Place-50y Breast, 3rd Place- 50y Free, 3rd Place- 100y Free

FREE RELAY– 6th Place

Morgan Fuller, Peyton Arnold, Rebekah Hilb, Caroline Haigh

MEDLEY RELAY– 7th Place

Morgan Fuller, Peyton Arnold, Frankie Kate Kruger, Caroline Haigh

15-18 BOYS

CJ Arnold- 2nd Place- 50y Back, 5th Place, 100y IM, 5th Place- 100y Free

Jacob Hilb- 5th Place- 50y Fly, 8th Place- 50y Breast, 8th Place- 50y Back

Jonah Hilb- 1st Place- 50y Free, 1st Place- 100y Free, 2nd Place- 50y Fly,

Brody Schaefer- 5th Place, 50y Breast, 6th Place, 100y IM

FREE RELAY– 3rd Place

CJ Arnold, Jacob Hilb, Jonah Hilb, Logan Holley

MEDLEY RELAY– 2nd Place

CJ Arnold, Jacob Hilb, Jonah Hilb, Brody Schaefer

15-18 GIRLS

Ruby Hudson- 1st Place- 50y Breast, 2nd Place, 100y IM, 6th Place- 50y Fly

Madelyn Long- 5th Place- 50y Back

Anna Page- 7th Place- 50y Fly

Kelly Warren- 5th Place- 50y Breast, 7th Place, 100y IM

FREE RELAY-3rd Place

MEDLEY RELAY– 3rd Place Madelyn Long, Kelly Warren, Anna Page, Ruby Hudson

Copyright 2021 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.