PREP CROSS COUNTRY: St. Bernard Saints, Cold Springs Lady Eagles capture state crowns

By:
0
336
The Cold Springs Lady Eagles (top) and Saint Bernard Saints (bottom) took home state titles at Saturday’s AHSAA State Cross Country Championships. (Nick Griffin/The Cullman Tribune)

DANVILLE, Ala. – For the second time in three years, the Cold Springs Lady Eagles are the class 1A-2A state champions. Meanwhile in class 3A, the St. Bernard Saints outpaced the rest of the field to bring home their first blue map since 2016. Reagan Parris, Brooke Crider, Macie Huffstutler and Emma Hancock placed second, third, fourth and 10th respectively to help lead Cold Springs past Hatton by a wide margin while the Saints narrowly defeated J.B. Pennington to secure their state title.

Cold Springs’ Ethan Edgeworth was this year’s individual champion in class 1A-2A after posting a time of 16:41.94, beating the next runner by just over 50 seconds. Vinemont’s Ethan Lemons ran a 16:37.37 to take home third place in the class 3A race and Holly Pond’s Christopher Putman finished just behind him in eight place with a time of 17:17.05. Fairview’s Peyton Bailey finished fourth in class 5A after recording a 16:38.16.

Local girls’ individual results:

Cold Springs – 1st place (33 points)

2nd – Reagan Parris: 20:55.40

3rd – Brooke Crider: 21:22.98

4th – Macie Huffstutler: 21:27.27

10th – Emma Hancock: 21:56.64

20th – Claire Huffstutler: 22:49.71

43rd – Ava Akridge: 23:49.35

47th – Allison White: 24:05.10

51st – Hayla Watson: 24:07.74

53rd – Ciara Calvert: 24:08.81

59th – Aletheia Sanders: 24:22.19

Saint Bernard

12th – Madilyn Kerber: 20:55.55

26th – Abbi McBride: 21:54.89

65th – Kathleen George: 23:33.12

109th – Sara Barck: 25:14.28

Holly Pond

115th – Breneth Caccam: 25:19.56

120th – Abigail Kusz: 25:44.13

136th – Kalli Hamm: 28:50.33

Good Hope

48th – Bijou Phillips: 23:20.59

Fairview

25th – Carrington Chambers: 22:09.88

67th – Monse Moreno: 24:28.01

Arab

67th – Grace Gosline: 22:00.18

99th – Ashley Schwarze: 22:46.88

Cullman

75th – Bernarda Tizapa: 22:14.06

132: Grace Thompson: 23:49.21

160th – Anna Shirey: 24:49.08

Local boys’ individual results:

Cold Springs – 3rd place (95 points)

1st – Ethan Edgeworth: 16:41.94

13th – Jayden Allred: 18:20.76

27th – Josiah Walker: 19:02.40

30th – Justin Caffee: 19:15.81

57th – Brody Belcher: 19:59.15

73rd – Slade Johnson: 20:40.12

90th – Austin Nichols: 21:25.70

102nd – Hunter Calvert: 21:57.94

Vinemont

3rd – Ethan Lemons: 16:37.37

20th – Will Rhodes: 17:51.60

Holly Pond

8th – Christopher Putman: 17:17.05

41st – Parker Sellers: 18:53.31

70th – Joshua Putman: 19:47.47

73rd – Andrick Lindsey: 19:51.99

121st – Matthew Putman: 21:19.58

136th – Andy Light: 22:28.79

144th – Kohl Horton: 23:47.42

151st – Caleb Knedlik: 25:30.81

Good Hope

93rd – Fernando Dominguez: 20:17.61

130th – Matt Self: 21:45.81

134th – Logan Self: 21:53.49

Fairview – 9th place (217 points)

4th – Peyton Bailey: 16:38.16

17th – Alex England: 17:29.49

64th – Kegan Hardin: 18:54.73

75th – Jacob Hankins: 19:16.91

118th – Parker Gutierrez: 20:38.40

126th – Will Bailey: 20:56.76

131st – Tyler Tankersly: 21:11.13

West Point

50th – Hayden Jones: 18:43.20

57th – Rene Moreno-Tovar: 18:49.28

100th – Trynt Allen: 19:49.34

125th – Nick Overton: 20:55.71

145th – Jacob Bencze: 21:46.36

156th – Nathan Marta: 22:45.05

157th – Seth Davies: 22:50.79

162nd – Asa Sutter: 24:15.92

Cullman4th place (163 points)

12th – Nicholas Wood: 16:54.80

18th – Troy Adkison: 17:05.06

36th – Adam Mangum: 17:31.85

53rd – Harold Sheffield: 17:45.36

64th – William Nichols: 17:53.78

93rd – Charlie Worley: 18:32.63

128th – Andrue Barnett: 19:01.03

169th – Ethan Nix: 19:48.84

204th – Walker Huddleston: 20:46.07

231st – David Hudson: 22:25.22

Copyright 2020 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.