PREP CROSS COUNTRY: Eagles, Lady Eagles, Saints capture team crowns at Kudzu Hills

By:
0
446
Cold Springs’ Reagan Parris and Ethan Edgeworth as well as Vinemont’s Ethan Lemons took home first place finishes at this year’s Kudzu Hill Invitational. (photos courtesy of Andrew Knedlik)

BREMEN, Ala. – This year’s edition of the Kudzu Hills Invitational ran at Cold Springs High School Saturday morning and both the Eagles and Lady Eagles captured team wins in the 1A-2A division. Meanwhile, in the 3A-4A race, the St. Bernard Saints took first place over Altamont.

Several local individuals shined Saturday morning as well. Cold Springs’ Reagan Parris was your 1A-2A girls’ winner with a time of 20:58.20 while in the boys’ race, fellow Eagle Ethan Edgeworth took home the individual crown with a time of 16:27.18. In the 3A-4A boys’ division, Vinemont’s Ethan Lemons was the first to cross the line after posting a 16:28.12 and in the girls’ race, Lady Eagle Kendall Harbison placed second with a time of 21:31.11. St. Bernard’s Joseph Arriaga also collected a third place while Madilyn Kerber took home a fourth-place finish in the girls’ race. Fairview’s Peyton Bailey stood out in the 5A-7A division after running a 16:58.60 to place second.

*Local individual results, top five runners count toward team score, next two finishers are tiebreakers.

1A-2A girls results

Cold Springs (1st place – 22 points)

1st – Reagan Parris: 20:58.20

4th – Claire Huffstutler: 22:55.07

6th – Macie Huffstutler: 22:56.18

7th – Emma Hancock: 22:56.27

8th – Brooke Crider: 22:57.33

11th – Hayla Watson: 23:32.29

13th – Ciara Calvert: 24:05.58

1A-2A boys results

Cold Springs (1st place – 42 points)

1st – Ethan Edgeworth: 16:27.18

4th – Josiah Walker: 18:18.92

6th – Jayden Allred: 18:34.85

7th – Justin Caffee: 19:00.70

27th – Hunter Calvert: 20:35.46

29th – Slade Johnson: 20:48.25

32nd – Brody Belcher: 20:58.87

3A-4A girls results

St. Bernard

4th – Madilyn Kerber: 21:42.41

27th – Kathleen George: 23:32.58

30th – Abbi McBride: 23:43.91

51st – Sara Barck: 25:54.40

Vinemont

2nd – Kendall Harbison: 21:31.11

74th – Faith Richardson: 29:02.48

Good Hope

19th – Bijou Phillips: 23:03.31

58th – Isabella Edgeworth: 26:38.36

67th – Aaliyah Smith: 28:02.16

77th – Raigan Easterwood: 30:04.60

82nd – Mary Self: 33:14.65

83rd – Shelby Rainwater: 34:00.95

3A-4A boys results

St. Bernard (1st place – 41 points)

3rd – Joseph Arriaga: 17:45.35

8th – Eli Loyd: 17:56.45

10th – David De Jesus: 18:01.16

14th – Nikolas Borths: 18:16.26

17th – Jiovany Aguilar-Arriaga: 18:19.52

39th – Cole Bissot: 20:19.93

41st – Francisco Tona: 20:24.50

Hanceville (10th – 313 points)

71st – Ion Patrum: 21:55.48

109th – Noah Frasier: 27:27.99

110th – Morgan Frasier: 27:32.16

114th – Dominic Steerling: 29:40.22

117th – Hunter Weeks: 36:42.71

118th – Trent Bartlett: 36:44.57

Vinemont

1st – Ethan Lemons: 16:28.12

23rd – Will Rhodes: 18:36.00

88th – Nathan Callio: 22:58.16

91st – Bosten McDuffee: 23:10.26

Good Hope

43rd – Logan Self: 20:30.88

60th – Matt Self: 21:28.32

90th – Lawton Farr: 23:02.20

5A-7A girls results

Arab

13th – Grace Gosline: 22:37.00

17th – Delaney Maze: 23:04.21

31st – Emma Butler: 24:34.10

35th – Julie Stapler: 24:46.12

41st – Ragan Barnes: 25:10.79

66th – Mallory Maze: 26:22.20

68th – Arubie Flatt: 26:30.57

West Point

54th – Kali Marsh: 25:48.38

88th – Hannah Shedd: 28:06.44

89th – Lilly Patterson: 28:10.81

110th – Kaedince Cagle: 30:17.19

121st – Kaci Cordes: 31:37.98

124th – Maggie Warren: 32:22.86

135th – Kaylee Faulkner: 34:22.91

Fairview

19th – Carrington Chambers: 23:13.60

56th – Ava Pullium: 26:00.85

93rd – Brianana Lodge: 28:26.71

103rd – Jillian Moore: 29:11.45

5A-7A boys results

Fairview (5th place – 175 points)

2nd – Peyton Bailey: 16:58.60

13th – Alex England: 18:36.46

37th – Jacob Hankins: 19:40.17

59th – Will Bailey: 20:12.89

89th – Tyler Tankersley: 21:30.63

130th – Parker Guiterez: 23:02.10

Arab (7th place – 210 points)

10th – Luke Sanders: 18:14.34

26th – Austin Smith: 19:22.54

42nd – Hunter Gronczniak: 19:52.47

73rd – Breenan Vanegas: 20:54.42

83rd – Landon Schwarze: 21:13.44

97th – Ty Edmonson: 21:47.86

113th – Tyler Noblitt: 22:24.82

West Point (13th place – 284 points)

23rd – Hayden Jones: 19:17.05

25th – Rene Moreno-Tovar: 19:20.64

52nd – Trynt Allen: 20:04.18

108th – Nick Overton: 22:07.60

139th – Seth Davies: 23:52.95

142nd – Jacob Bencze: 23:55.93

167th – Nathan Marta: 25:23.25

Copyright 2020 humble Roots, LLC. All Rights Reserved.