PREP SPORTS: 4 local standouts earn “Terrific 20” honors

By:
956
0
Cullman’s Nick Braswell (left) and West Point’s Molly Pendley (right). (Martha Needham/The Cullman Tribune.)

CULLMAN, Ala. – This year has been an unusual one for spring sports and so far, awards season is no different. Since there were so few games played before the coronavirus pandemic closed schools across the state, the Alabama Sports Writers Association opted not to vote on All-State teams this year. However, AL.com has compiled a list of 20 of the top players in each classification for baseball and softball. The nominations were voted on by coaches around the state and the AL.com staff.

Among the selections were several local standouts including Cullman’s Nick Braswell, Hanceville’s Zach Campbell, West Point’s Aubry Cleghorn and West Point’s Molly Pendley.

2020 AL.com All-State Baseball Terrific 20

Class 6A

J.G. Bell, Sr., Faith Academy, SS

Nicholas Braswell, Sr., Cullman, C

Elliott Bray, Soph., Hartselle, P

Cade Brooks, Sr., Benjamin Russell, P

Jaxon Butterworth, Sr., Calera, P/INF

Cade Easterbrook, Jr., Saraland, P

Carter Frederick, Sr., Chelsea, OF/P

Charles Willis Gordon, Jr., Hazel Green, P

Carson Knight, Sr., Muscle Shoals, P

Jackson Smitherman, Sr., Homewood, OF

James Flynn, Sr., Faith Academy, P

Derrick Jackson, Sr., Buckhorn, C

Alex Johnson, Soph., Albertville, C

Tucker Reed, Sr., Athens, P/OF

Zac Rice, Sr., Russell County, OF

Landon Russell, Soph., Russell County, P

Ryan Slaten, Jr., Benjamin Russell, P

Thrasher Steed, Soph., Gulf Shores, P/INF

Tristain Stevens, Sr., Robertsdale, P/SS

Class 5A

Conner Aderholt, Soph., Shelby County, INF/C

Richard Brinson, Sr., UMS-Wright, OF/P

Maddux Bruns, Jr., UMS-Wright, OF/P

Cam Busby, Sr., Madison Academy, P

Aubry Cleghorn, Jr., West Point, P/1B

Eli Culpepper, Sr., Valley, SS/P

Austin Harris, Sr., Shelby County, P

Tanner Hayes, Sr., Corner, P

Wesley Helms, Jr., Briarwood Christian, INF

McKane Holland, Sr., Boaz, C

Will Hudson, Sr., Arab, 3B/P

Jacob A. Ingram, Jr., Tallasee, P

Pico Kohn, Jr, Chilton County, P

Carson McKinney, Jr., Briarwood Christian, INF/P

Will Passeau, Jr., St. Paul’s, OF/P

Brayden Rowe, Sr., Corner, P

Nick Smith, Jr., Russellville, 3B

Tyler Thomasson, Sr., Jasper, P/SS

Alex Wade, Soph., Madison Academy, OF

Hogan Whitt, Sr, Ardmore, P/OF

Class 3A

Dominic Banas, Jr., New Hope, P

Carson Brannon, Sr., Wicksburg, P/C/SS

Slade Brown, Sr., Lauderdale Co., 3B/C

Zachary Campbell, Fr., Hanceville, INF

Dawson Crowell, Jr., Oakman, OF

Brant Deerman, Sr., Piedmont, INF

Ian Ezell, Soph., Clements, OF

Blake Jernigan, Jr., T.R. Miller, 1B/OF

Joseph Hamaker, Jr., Fultondale, SS/P

Bryce Mohon, Sr., Piedmont, P/INF

Christian Lopez, Jr., Oakman, SS/P/LF

Jake Peppers, Sr., Geraldine, SS/OF, P

Drew Porter, Sr., Gordo, OF

Ridge Raper, Jr., Phil Campbell, P/3B

Logan Samuels, Sr., Winfield, P

Sean Smith, Jr., Piedmont, 1B

Kade Snell, Sr., Wicksburg, P/RF/1B

Don Williams, Sr., Houston Academy, C

Aziyah Winn, So., Hale County, OF/SS/P

Brock Woodham, Sr., St. James, P/OF

2020 AL.com All-State Softball Terrific 20

Class 5A

Kyndall Bailey, Ramsay, Jr., SS/CF

Lexie Bennett, Scottsboro, So., LF

Gracie Benton, Hayden, Sr., OF

McKenzie Brown, Springville, Jr., OF/1B/2B

Peri Clark, Shelby County, Sr., 2B

Marlie Giles, Chilton County, So., C

Jaden Goodwin, Corner, Jr., CF

Belle Hayes, Tallassee, So., SS

Rycca Hinton, Faith Academy, Jr., P/IF

Makalyn Kyser, Springville, So., C/33B

Madison Maze, Mortimer Jordan, Sr., P

Ramona McLeod, Brewbaker Tech, Jr., OF

Rylee Moon, Madison County, So., SS

Molly Pendley, West Point, Sr., C/1B/OF

Stephanie Schoonover, Rehobeth, Sr., P/OF

Madilyn Sheffield, Satsuma, Jr., 3B/C

Lindsey Smith, Hayden, Jr., 2B

Gabby Stagner, Faith Academy, Jr., SS/C

Jordan Walters, Tallassee, Sr., P/1B

Sydney Yancey, Southside-Gadsden, Jr., SS

Copyright 2020 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.