PREP TRACK & FIELD: Bearcats edge Hartselle to win Cullman Invitational

By:
2646
0
Pictured L-R: St. Bernard’s John Christian Rose, Cullman’s Isaiah Jones, Vinemont’s Abby Young. (Nick Griffin/The Cullman Tribune)

CULLMAN, Ala. – Teams from all over the area made their way to Oliver Woodard Stadium at Cullman High School Saturday to compete in this year’s Cullman Invitational and the hometown Bearcats finished just six points ahead of the Hartselle Tigers to win the boys title. Fort Payne was the winner on the girls’ side, outscoring G.W. Carver by 86 points. The Lady Bearcats placed fourth, Vinemont earned a sixth place finished and the Cold Springs Lady Eagles rounded out the top 10. In the boys division, St. Bernard posted a seventh place finish while Cold Springs placed ninth.

Local top 10 finishers:

Men’s Shot Put:

Bailey Hayes, Cullman – 1st place – 49-11.00

Isiah Young, Vinemont – 5th place – 37-09.00

Collin Leathers, Holly Pond – 10th place – 34-08.00

Women’s Shot Put:

Ragan Canter, Cold Springs – 1st place – 33-05.75

Maria Whatley, Vinemont – 4th place – 27-09.75

Madelyn Hendrix, Cullman – 5th place – 27-05.00

Abella Skipper, Cullman – 7th place – 27-01.00

Scarlett Cook, Vinemont – 8th place – 25-10.00

Tatum Nixon, Cullman – 10th place – 25-06.00

Women’s Javelin Throw:

Sarah Kate Dockery, Cullman – 10th place – 74-06

Men’s Javelin Throw:

Seth Walker, Cold Springs – 5th place – 136-05

Dylan Crider, Vinemont – 6th place – 125-06

Jordan Lacey, Cold Springs – 7th place – 123-03

Isiah Young, Vinemont – 8th place – 120-10

Women’s Discus Throw:

Ragan Canter, Cold Springs – 1st place – 107-04

Tatum Nixon, Cullman – 3rd place – 88-04

Madelyn Hendrix, Cullman – 5th place – 86-09

Claudia Fallin, St. Bernard – 6th place – 82-03

Abella Skipper, Cullman – 7th place – 77-10

Maria Whatley, Vinemont – 8th place – 76-08

Men’s Discus Throw:

Bailey Hayes, Cullman – 1st place – 151-05

Zeke White, Cold Springs – 8th place – 97-10

Women’s Pole Vault:

Madi Norris, Cullman – 9th place – 6-00.00

Men’s Pole Vault:

Nic Glass, Cullman – 1st place – 12-06.00

Hunter Calvert, Cold Springs – 6th place – 10-06.00

Banks Baker, Cullman – 8th place – 8-06.00

Ryan Davis, Cold Springs – 9th place – 7-06.00

Slade Johnson, Cold Springs – 9th place – 7-06.00

Women’s Triple Jump:

Emily Cheatwood, Vinemont – 2nd place – 31-09.00

Abby Young, Vinemont – 5th place – 29-00.00

Jaycey Bowling, Meek – 6th place – 28-01.00

Men’s Triple Jump:

Nic Glass, Cullman – 1st place – 41-03.00

John Christian Rose, St. Bernard – 2nd place – 40-10.50

Isaiah Jones, Cullman – 3rd place – 40-07.75

Nikolas Borths, St. Bernard – 5th place – 38-06.50

Tripp Gudger, Cullman – 6th place – 38-05.50

Women’s High Jump:

Emi Harbison, Cold Springs – 5th place – 4-04.00

Jaycey Bowling, Meek – 10th place – 4-00.00

Men’s High Jump:

Nic Glass, Cullman – 2nd place – 5-08.00

Cameron Nunn, Cold Springs – 8th place – 5-02.00

Katch Johnson, Vinemont – 9th place – 5-00.00

Women’s Long Jump:

Abby Young, Vinemont – 5th place – 14-02.00

Men’s Long Jump:

Nic Glass, Cullman – 2nd place – 21-03.00

Isaiah Jones, Cullman – 4th place – 19-02.50

John Christian Rose, St. Bernard – 5th place – 19-00.00

Nikolas Borths, St. Bernard – 10th place – 18-02.00

Women’s 100-Meter Hurdles:

Emily Cheatwood, Vinemont – 3rd place – 18.71

Katelyn Kress, Cullman – 4th place – 19.19

Abby Livingston, Cold Springs – 9th place – 21.86

Izzy Warden, St, Bernard – 10th place – 21.93

Women’s 300-Meter Hurdles:

Katelynn Kress, Cullman – 3rd place – 56.46

Men’s 300-Meter Hurdles:

Zack Reynolds, Holly Pond – 9th place – 48.43

Women’s 1600-Meter Run:

Camilla Chambers, Holly Pond – 1st place – 5:35.36

Reagan Parris, Cold Springs – 4th place – 5:55.41

Anna Shirey, Cullman – 5th place – 5:55.97

Colette Whitney, Cullman – 6th place – 6:07.75

Madilyn Kerber, St. Bernard – 7th place – 6:14.71

Men’s 1600-Meter Run:

Will Thompson, Cullman – 1st place – 4:37.75

Caleb Guthery, St. Bernard – 2nd place – 4:43.26

Cole Akridge, Cold Springs – 4th place – 4:47.06

Walker Huddleston, Cullman – 6th place – 4:48.97

Ethan Lemons, Vinemont – 7th place – 4:49.73

Ethan Edgeworth, Cold Springs – 9th place – 4:59.55

Women’s 3200-Meter Run:

Camilla Chambers, Holly Pond – 1st place – 11:52.51

Bernard Tizapa, Cullman – 2nd place – 12:28.51

Jennifer Aviles, Cullman – 3rd place – 12:31.88

Della Kelly, Cullman – 5th place – 12:43.90

Tess Heaton, Cullman – 6th place – 13:21.74

Olivia Smith, Cullman – 7th place – 13:28.40

Men’s 3200-Meter Run:

Will Thompson, Cullman – 1st place – 10:03.10

Nicholas Wood, Cullman – 2nd place – 10:16.30

Adam Mangum, Cullman – 3rd place – 10:22.40

Ethan Edgeworth, Cold Springs – 5th place – 10:40.90

Harold Sheffield, Cullman – 6th place – 10:50.00

Jonathan Collett, Cold Springs – 7th place – 10:51.70

Charlie Worley, Cullman – 9th place – 11:23.50

Women’s 800-Meter Run:

Madilyn Kerber, St. Bernard – 5th place – 2:44.49

Joshlyn Hudson, Cullman – 9th place – 2:49.31

Men’s 800-Meter Run:

Cole Akridge, Cold Springs – 4th place – 2:08.43

Tommy Lee Daniel, Meek – 9th place – 2:15.72

Women’s 400-Meter Dash:

Katelynn Kress, Cullman – 7th place – 1:08.44

Men’s 200-Meter Dash:

Isaiah Jones, Cullman – 4th place – 24.19

Brodie Malcom, Hanceville – 7th place – 24.87

Easton Whatley, Vinemont – 8th place – 24.87

Sawyer Trimble, Cullman – 10th place – 25.11

Copyright 2020 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.