PREP CROSS COUNTRY: Cold Springs wins small school title at Jesse Owens Classic; Saints, Lady Saints finish second

By:
0
223
The Cold Springs Eagles finished first in the small schools division with 79 total points at this year’s Jesse Owens Classic in Oakville. (Photo courtesy of Cold Springs Runner’s Club)

OAKVILLE, Ala. – This year’s Jesse Owens Classic was held at Oakville Indian Mounds Park Saturday morning and the Cold Springs Eagles collected another big win at one of the biggest meets of the season. The Eagles finished in first place ahead of St. Bernard by 20 points and the Lady Saints took home a second-place finish, scoring just eight points behind Evangelical Christian School and 15 points ahead of the Lady Eagles.

Individually, St. Bernard’s Madilyn Kerber placed second with a time of 20:18.37 and Cold Springs’ Reagan Parris rounded out the top five with a 20:52.30. On the boys side, Caleb Guthery ran a 17:01.17 to finish second for the Saints, Cold Springs’ Ethan Edgeworth and Jonathan Collett placed eighth and 10th with times of 17:25.74 and 17:37.97 respectively and Cullman’s Will Thompson finished 13th in the large school’s division after posting a time of 16:13.17.

Boys’ individual results: Top 5 runners contribute to team’s score; next two finishers are tiebreakers.

Green Division

Cold Springs – 1st place (79 points)

8th – Ethan Edgeworth: 17:25.74

10th – Jonathan Collett: 17:37.97

17th – Aaron Spurger: 17:58.53

18th – Seth Walker: 17:58.83

41st – Hunter Calvert: 18:39.15

60th – Jayden Allred: 19:07.42

62nd – Cole Akridge: 19:13.32

St. Bernard – 2nd place (99 points)

2nd – Caleb Guthery: 17:01.17

14th – Joseph Arriaga: 17:54.74

20th – Eli Loyd: 18:01.95

29th – David De Jesus: 18:20.93

48th – Peter Tran: 18:52.33

64th – Jiovan Aguilar-Arriaga: 19:17.21

73rd – Francisco Tona: 19:26.11

Holly Pond – 11th place (330 points)

30th – Christopher Putman: 18:22.05

36th – Parker Sellers: 18:32.13

37th – Zackery Reynolds: 18:33.41

131st – Caleb Partain: 20:52.04

143rd – Austin Marsh: 21:04.93

181st – Joshua Putman: 22:01.01

194th – Andy Light: 22:24.73

Gold Division

Cullman – 13th place (387 points)

13th – Will Thompson: 16:13.17

44th – Nicholas Wood: 16:53.08

75th – Adam Mangum: 17:22.34

139th – Walker Huddleston: 18:16.03

148th – Conner Lowery: 18:24.69

150th – Troy Adkison: 18:29.04

190th – Harold Sheffield: 19:51.54

Girls’ individual results: Top 5 runners contribute to team’s score; next two finishers are tiebreakers.

Green Division

St. Bernard – 2nd place (98 points)

2nd – Madilyn Kerber: 20:18.37

15th – Emma Powell: 21:55.28

26th – Sara Barck: 22:41.31

38th – Kathleen George: 23:21.22

44th – Claire Sanders: 23:38.63

113th – Lizbeth Medina: 26:54.36

Cold Springs – 3rd place (113 points)

5th – Reagan Parris: 20:52.30

29th – Ava Akridge: 22:56.75

30th – Allison White: 22:57.59

33rd – Hayla Watson: 23:10.02

42nd – Aletheia Sanders: 23:35.80

45th – Ciara Calvert: 23:41.82

59th – Emma Hancock: 24:24.31

Holly Pond – 12th place (290 points)

31st – Abigail Kusz: 23:04.82

51st – Sarah McCaffrey: 23:54.87

70th – Madison Frnka: 24:53.75

74th – Emma Grace Daniel: 24:56.01

136th – Paris Pannell: 27:55.96

Gold Division

Cullman – 16th place (396 points)

47th – Jennifer Aviles: 20:21.09

61st – Della Kelly: 20:43.44

75th – Bernarda Tizapa: 21:01.68

114th – Collette Whitney: 21:45.31

121st – Tess Heaton: 21:52.05

143rd – Olivia Smith: 22:39.44

150th – Sidonie Desnoes: 22:51.01

Copyright 2019 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.