Cullman Swim Team starts 2019 season with wins over Albertville, Decatur

By:
0
551
The Cullman Swim Team kicked off the 2019 season with wins over Albertville and Decatur Tuesday night. (Photo courtesy of Joey Duncan)

CULLMAN, Ala. – Swimming season is back for the Cullman Swim Team and they kicked things off by topping Albertville and Decatur at the Cullman Wellness and Aquatic Center Tuesday night. The Cullman Swim Team’s next meet will be Thursday when they travel to Madison. Check below for a list of individual winners from Tuesday’s meet.

First place individual winners (Girls)

Madison Clements (13-14) 50-Yard Backstroke

Georgia Dowdy (8&U) 25-Yard Freestyle and 25-Yard Backstroke

Madeline Dowdy (9-10) 100-Yard IM and 50-Yard Fly

Makena Evans (9-10) 50-Yard Freestyle

Morgan Fuller (11-12) 50-Yard Backstroke, 50-Yard Fly, 100-Yard Freestyle

Edie Hudson (8&U) 25-Yard Fly

Ruby Hudson (13-14) 50-Yard Freestyle, 100-Yard Freestyle

Reese McNeel (15-18) 50-Yard Backstroke

Samantha Olson (8&U) 25 Yard Backstroke, 50-Yard Freestyle

Anna Page (13-14) 100-yard IM, 50-Yard Fly

Kelly Warren (15-18) 100-Yard IM

Claire Windham (11-12) 100-Yard IM

Lauren Windham (9-10) 50-Yard Breast 

First Place individual winners (Boys) 

 CJ Arnold (13-14) 50-Yard Free, 50-Yard Backstroke

Harris Crow (6&U) 25-Yard Freestyle, 25-Yard Backstroke

Chase Duncan (11-12) 50-Yard Freestyle, 50-Yard Backstroke

Mason Fuller (9-10) 50-Yard Breast, 50-Yard Backstroke, 100-Yard Freestyle

Aubrey Helms (13-14) 100-Yard IM, 50-Yard Fly

Logan Holley (15-18) 50-Yard Freestyle

Brody Schaefer (13-14) 50-Yard Breast, 100-Yard Freestyle

Parker Wight (11-12) 100-Yard IM

First place Relay Teams:

Boys 9-10 200 IM Medley Relay: Charlie Long, Camp Smith, Mason Fuller, Griffen Wight

Girls 9-10 200 IM Medley Relay: Kenley Dye, Ace Boggan, Madeline Dowdy, Lauren Windham

Boys 11-12 200 IM Medley Relay: Chase Duncan, Rhett Tysinger, Parker Wight, Spencer Freeman

Girls 11-12 200 IM Medley Relay: Peyton Arnold, Clare Windham, Morgan Fuller, FK Kruger

Boys 13-14 200 IM Medley Relay: CJ Arnold, Brody Schaefer, Aubrey Helms, Luke Johnson

Boys 8&U 100-Yard Free Relay: Fuller Williams, Jacob Dunn, Andrew Windham, Tate Tysinger

Boys 9-10 200-Yard Free Relay: Camp Smith, Charlie Strong, Griffen Wight, Mason Fuller

Boys 11-12 200-Yard Free Relay: Rhett Tysinger, Spencer Freeman, Parker Wight, Chase Duncan

Girls 11-12 200-Yard Free Relay: FK Kruger, Peyton Arnold, Riley Kate Tucker, Morgan Fuller

Boys 13-14 200-Yard Free Relay: Brody Schaefer, Aubrey Helms, Luke Johnson, CJ Arnold

Girls 13-14 200-Yard Free Relay: Anna Page, Madison Clements, Maddie Long, Ruby Hudson

Copyright 2019 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.