PREP CROSS COUNTRY: Cold Springs claims County Cross Country Championships, Edgeworth, Whitlow win individual titles

By:
913
0
Cold Springs’ Ethan Edgeworth (left) and Paizley Whitlow (right) won this year’s varsity boys and girls county championships Thursday morning. (Nick Griffin/The Cullman Tribune)

BREMEN, Ala. – This year’s Cullman County Cross Country Championship was hosted at Cold Springs High School Thursday morning and the hometown Eagles claimed both the boys’ and girls’ county titles. Cold Springs’ Ethan Edgeworth (15:18.83) and Paizley Whitlow (19:52.29) placed first in their respective races to win individual crowns as well.

In the JV races, Cold Springs also won the JV Girls County Championship while Good Hope took home the JV Boys title. Good Hope’s Maddie O’Neil (15:14.08) and Drake Nichols (12:49.25) placed first in the JV Girls’ and Boys’ competitions respectively.

Cold Springs Boys (1st place – 31 points)

1st – Ethan Edgeworth: 15:18.83

2nd – Jayden Allred: 16:07.82

7th – Sage Nelson: 17:36.81

10th – Justin Caffee: 17:37.73

11th – Josiah Walker: 17:41.69

18 – Blake Belcher: 19:19.52

21st – Logan Perdue: 19:59.57

27th – Brody Belcher: 21:20.32

Fairview Boys (2nd place – 63 points)

6th – Alex England: 17:10.36

8th – Parker Guiterrez: 17:36.86

14th – Carlos Medina: 18:07.81

16th – Jacob Hankins: 18:53.51

19th – Devon Mcgee: 19:42.96

23rd – Jackson Haynes: 20:21.44

24th – Meighton McParlin: 21:04.11

35th – Logan Race: 28:51.07

Holly Pond Boys (3rd place – 69 points)

5th – Travis Barnett: 16:59.71

9th – Matthew Putman: 17:37.48

13th – Joshua Putman: 18:00.35

20th – Emery Barnett: 19:56.87

22nd – Kohl Horton: 20:19.79

29th – Wyatt Benefield: 21:32.20

30th – Carter Brewis: 21:32.70

33rd – Jonah Shockley: 25:13.90

West Point Boys (4th place – 85 points)

4th – Rene Moreno-Tovar: 16:18.04

12th – Hayden Jones: 17:53.10

17th – Thomas Ferster: 19:15.17

25th – Caden Rusk: 21:04.74

28th – Jakob Salter: 21:22.38

Vinemont Boys (5th place – 105 points)

3rd – Ethan Lemons: 16:17.27

15th – Brady Johnson: 18:39.98

26th – Michael Black: 21:16.99

32nd – Dekota Crider: 23:56.55

37th – Chad Reynolds: 34:42.50

38th – Owen McKinney: 42:24.12

Good Hope Boys

31st – Kaden Mattox: 23:49.65

34th – Nathan Biggs: 25:36.61

Hanceville Boys

36th – Dominic Sterling: 32:53.19

Cold Springs Girls (1st place – 31 points)

1st – Paizley Whitlow: 19:52.29

2nd – Reagan Parris: 20:31.99

3rd – Macie Huffstutler: 20:42.64

7th – Leslie Jones: 23:00.61

9th – Mazzy Mavers-Price: 23:49.25

10th – Claire Huffstutler: 24:16.66

13th – Abby Livingston: 25:43.26

Fairview Girls (2nd place – 63 points)

5th – Carrington Chambers: 21:56.58

14th – Allyson Hill: 26:11.25

17th – Emma Buckelew: 26:47.82

18th – AnnaBelle Smith: 28:52.39

22nd – Violetta Castaneda: 30:45.91

23rd – Daniela Castaneda: 31:56.72

Holly Pond Girls

4th – Caroline Lamoureux: 21:00.11

12th – Violet Adams: 25:22.03

21st – Kalie Bartlett: 30:33.29

Good Hope Girls

8th – Rudi Derrick: 23:04.51

16th – Bonnie Williams: 26:37.90

19th – Mary Self: 29:52.04

West Point Girls

11th – Lilly Patterson: 24:55.40

15th – Hollie Salter: 26:22.26

Vinemont Girls

6th – Whitney Quick: 22:13.73

Hanceville Girls

20th – Whitney James: 30:19.12

Good Hope JV Boys (1st place – 24 points)

1st – Drake Nichols: 12:49.25

6th – Riley Brown: 14:45.01

12th – Makinnon Holt: 15:23.99

15th – Jack Whitfield: 15:50.12

17th – Lee Dickerson: 16:17.57

Harmony JV Boys (2nd place – 31 points)

5th – Sawyer Harris: 14:43.66

7th – Jacob H: 14:45.48

14th – Zander Ashworth: 15:47.03

18th – Miles Fairchild: 17:03.59

20th – Tucker Morgan: 18:32.41

21st – Carson Jones: 18:57.31

22nd – Easton Jones: 20:09.86

23rd – Luke Morris: 21:13.60

24th – Michael Howell: 21:38.65

25th – Nicholas Crowe: 24:37.15

26th – Christian McCulloch: 24:43.88

27th – Tristin Williams: 24:54.04

28th – Josh Freeman: 25:22.67

Hanceville JV Boys

3rd – Avery Carnathan: 14:20.10

10th – Trent Bartlett: 15:00.69

13th – Jacob Kane: 15:36.48

16th – Shawn Pillman: 16:07.03

West Point JV Boys

9th – Nathan Marta: 14:49.47

11th – Zeth McCain: 15:18.23

19th – Sean Harbison: 18:02.30

Vinemont JV Boys

2nd – Andrew Landreth: 13:11.94

4th – Brayden Harbison: 14:23.30

Cold Springs JV Boys

8th – Blaize Anderson: 14:48.39

Cold Springs JV Girls (1st place – 26 points)

3rd – Kynzlee Garmon: 16:13.14

4th – Gracie Garmon: 16:18.35

6th – Isabella Tolbert: 17:10.73

9th – Leila Pearl: 18:15.74

15th – Conellie Philbeck: 20:20.78

Good Hope JV Girls (2nd place – 29 points)

1st – Maggie O’Neil: 15:14.08

7th – Caitlin Nisley: 17:11.20

8th – Aubrey Scott: 17:19.33

10th – Evelyn Quinn: 18:43.25

12th – Kaeley Seymore: 19:08.81

Harmony JV Girls (3rd place – 65 points)

17th – Savannah Motherway: 21:07.43

18th – Alexia Russell: 21:25.65

21st – Alyssa Rosales: 23:00.14

22nd – Analeigh Jones: 23:15.50

24th – Reagen Douglas: 23:29.81

West Point JV Girls

2nd – Dorothy Salter: 15:50.79

5th – MJ Kaser: 16:54.07

16th – Alyssa Carr: 20:36.54

Hanceville JV Girls

11th – Tara Dillard: 18:56.90

13th – Gabby Hunter: 19:34.67

14th – Piper Butts: 19:46.59

25th – Kerrigan Pipkin: 23:34.09

Holly Pond JV Girls

19th – Sydney Thomas: 21:33.71

20th – Ramey Hall: 22:07.59

23rd – Clara Spitzer: 23:16.02

Copyright 2022 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.