STATE TRACK MEETS: Vinemont’s Lemons posts new state records in 1600 & 3200; locals shine in Cullman, Gulf Shores

By:
1277
0
Vinemont’s Ethan Lemons set new 3A state records in both the 1600 and 3200-Meter runs at this year’s state track meet. (Nick Griffin/The Cullman Tribune)

CULLMAN, Ala. – This weekend was packed full of local action at both the 4A-7A State Track Meet in Gulf Shores and at the 1A-3A State Track Meet in Cullman. One local standout even made history. Vinemont’s Ethan Lemons dominated both the 3A 1600 and 3200-Meter Runs to earn a pair of gold medals and set a pair of new state records in the process. Lemons posted a time of 4:15.80 in the 1600, outpacing the next finisher by nearly 20 seconds and recorded a 9:22.62 in the 3200, winning by over 30 seconds. His third gold medal of the weekend came in the 800-Meter where he finished with a time of 2:00.25.

Lemons wasn’t the only local athlete to bring home gold. In Gulf Shores, Cullman’s Patrick Adcock placed first in the 6A Discus Throw with a mark of 146-00 and Good Hope’ Cadence Watson earned gold in the 4A High Jump at 4-10.00.

At Oliver Woodard Stadium in Cullman, Cold Springs’ Ethan Edgeworth blew past the field in the 2A 1600-Meter with a time of 4:31.32 and fellow Eagle Hunter Calvert claimed gold in the Pole Vault after posting a 12-00.00. St. Bernard’s Claudia Fallin celebrated her birthday with a first-place finish in the 2A Discus Throw at 106-08 and Nic Fallin collected another gold medal for the Saints with a mark of 41-08.25 in the 2A Triple Jump.

“I woke up this morning and said, it’s a good day to throw Discus. It’s my birthday!” Fallin said after receiving her gold medal, “It’s something I’ve been working toward for a long time. It’s a real blessing.”

Saints Coach William Calvert was excited to see Claudia go out on such a high note and was proud of the way his young squad performed over the weekend.

“We have a young team and we’re very grateful to have qualified 10, five boys and five girls, to be at the state meet and fortunately they did a fantastic job over the weekend. All of them had personal records for the most part and many of them scored,” Calvert said. “Of course, we had a couple state champions, a brother and sister combination, Claudia in the Discus on her birthday and her brother, Nic, in the Triple Jump so it was a great day for that combination there. Abbi McBride was another medalist in the 300-Meter Hurdles so all in all it was a great meet for our young team, other than our one senior Claudia. It was a great way to send her out and it was great encouragement for the rest of the team.”

As a team, the Cold Springs Eagles (64.5) finished second in the 2A Boys division, just seven points behind Lafayette.

4A-7A State Championship (Gulf Shores)

Cullman

Patrick Adcock: 1st place Discus Throw – 146-00

Tatum Nixon: 2nd place Discus Throw – 108-07

Tatum Nixon: 5th place Shot Put – 35-11.75

Evan Richards: 7th place Shot Put – 46-11.50

Troy Adkison: 7th place 3200-Meter – 9:27.66

Troy Adkison: 10th place 1600-Meter – 4:21.09

Sarah Kate Dockery: 11th place Discus Throw – 87-02

Troy Adkison: 11th place 800-Meter – 1:59.04

Nicholas Wood: 21st place 1600-Meter – 4:36.87

Sawyer Trimble: 14th place Javelin Throw – 143-05

Abella Skipper: 13th place Shot Put – 31-05.25

Dylan Sessions: 15th place 300-Meter Hurdles – 42.76

Banks Baker: 20th place 300-Meter Hurdles – 45.32

Jamar Kay: 16th place High Jump – 5-10.00

Jamar Kay: 19th place Long Jump – 18-08.50

Grace Thompson, Mabry Free, Bella Caretti, Giselle Gibbs: 15th place Girls 4×800 Meter Relay – 11:00.32

Troy Adkison, Charlie Worley, Nicholas Wood, Ethan Nix: 11th place Boys 4×800 Meter Relay – 8:34.25

Arab

Drake Brown: 3rd place Pole Vault – 13-00.00

Mitchell Duquette: 10th place Pole Vault – 12-00.00

Gabe Norton: 5th place Triple Jump – 44-08.50

Wyatt Glispie: 17th place Discus Throw – 120-00

Girls 4×800 Meter Relay: 16th place – 11:03.52

Libby Wright: 4th place Javelin Throw – 111-04

Ragan Barnes: 8th place Javelin Throw – 104-07

Jenna Hill: 11th place Pole Vault – 10-00.00

Libby Chance: 11th place Pole Vault – 10-00.00

Gabe Norton: 14th place Long Jump – 20-04.75

Julie Stapler: 17th place 300-Meter Hurdles – 50.17

Taylor Anderson: 17th place 300-Meter Hurdles – 43.02

Aubrey Elrod: 17th place Pole Vault – 9-00.00

Grace Gosline: 19th place 3200-Meter – 12:20.42

Allie Ryan: 18th place High Jump – 4-08.00

Julie Stapler: 21st place 800-Meter – 2:27.85

West Point

Rene Moreno-Tovar: 6th place 3200-Meter – 10:35.09

Gabe Laney: 15th place 1600-Meter – 4:57.17

Aiden Dujoud: 10th place Shot Put – 42-02.00

Aiden Dujoud: 17th place Discus Throw 42-02.00

Brooklyn Wells: 10th place Triple Jump – 31-02.50

Brooklyn Wells: 19th place 300-Meter Hurdles – 53.10

Girls 4×800 Meter Relay: 13th place – 11:47.51

Fairview

Kabri Redding: 2nd place Discus Throw – 106-01

Laci Segrest: 20th place Discus Throw – 67-00

Alex England: 6th place 1600-Meter – 4:50.67

Rodrigo Gomez: 13th place 1600-Meter – 4:56.23

Kabri Redding: 7th place High Jump – 4-10.00

Kailyn Redding: 14th place High Jump – 4-06.00

Eli Frost: 17th place Long Jump – 18-02.00

Jameson Goble: 22nd place Triple Jump – 36-02.00

Alex England: 13th place 800-Meter – 2:09.36

Eli Frost: 9th place High Jump – 5-10.00

Darby Nichols: 12th place Long Jump – 15-02.25

Laci Segrest: 10th place Shot Put – 30-10.00

Kabri Redding: 18th place Shot Put – 29-05.00

Abby McDonald: 19th place Triple Jump – 29-01.25

Boys 4×800 Meter Relay: 12th place – 9:08.00

Girls 4×400 Meter Relay: 15th place – 4:35.10

Sadie Smith: 10th place Javelin Throw – 102-06

Alex England: 8th place 3200-Meter – 10:41.91

Parker Gutierrez: 14th place 3200-Meter – 11:09.71

Good Hope

Cadence Watson: 1st place High Jump – 4-10.00

Bailey Keef: 2nd place Long Jump – 16-03.00

Addie Stripling: 3rd place Javelin Throw – 107-06

Rudi Derrick: 5th place 800-Meter – 2:30.73

Matt Self: 6th place Pole Vault – 10-00.00

Cadence Watson: 9th place 300-Meter Hurdles – 51.60

Ryker Gonzales: 14th place Javelin Throw – 132-10

Ryker Gonzales: 15th place 400-Meter – 53.59

Peyton Caudle: 18th place Triple Jump – 27-08.75

Zoe Marks: 20th place Shot Put – 27-08.75

Girls 4×800 Meter Relay: 8th place – 4:33.52

Fernando Dominguez, Matt Self, Logan Self, Nathan Biggs: 14th place Boys 4×800 Meter Relay – 9:19.35

Hanceville

Connor Pitts: 7th place Discus Throw – 125-00

Zach Campbell: 7th place 200-Meter – 22.87

Eli Akin: 12th place Discus Throw – 113-00

Kelson Moore: 13th place Discus Throw – 111-09

Kelson Moore: 17th place Shot Put – 39-04.00

Kate Sterling: 10th place Discus Throw – 86-10

Kate Sterling: 19th place Shot Put – 28-03.25

Ben Johnson: 11th place 400-Meter – 52.94

Will Calvert: 5th place High Jump – 6-00.00

JT Davis: 18th place High Jump – 5-04.00

1A-3A State Championship (Cullman)

Cold Springs

Ethan Edgeworth: 1st place 1600-Meter – 4:31.42

Hunter Calvert: 1st place Pole Vault – 12-00.00

Ethan Edgeworth: 2nd place 800-Meter – 1:59.14

Reagan Parris: 2nd place 3200-Meter – 12:09.45

Cameron Nunn: 2nd place High Jump – 6-00.00

Girls 4×800 Meter Relay: 2nd place – 10:34.21

Cameron Nunn: 3rd place Pole Vault – 10-06.00

Boys 4×800 Meter Relay: 4th place – 8:50.35

Paizley Whitlow: 4th place Pole Vault – 7-00.00

Cameron Nunn: 4th place 110-Meter Hurdles – 17.24

Ellanora Slusser: 4th place Discus Throw – 93-00

Seth Williams: 4th place Javelin Throw – 144-00

Tristen Jewell: 14th place Javelin Throw – 122-04

Paizley Whitlow: 5th place 1600-Meter – 5:48.05

Jayden Allred: 5th place 3200-Meter – 10:06.09

Jayden Allred: 6th place 1600-Meter – 4:47.04

Girls 4×400 Meter Relay: 7th place – 4:40.76

Ellanora Slusser: 7th place Shot Put – 29-08.50

Madelyn Pearl: 8th place Shot Put – 29-06.50

Reagan Parris: 8th place 800-Meter – 2:35.08

Claire Huffstutler: 14th place 800-Meter – 2:39.89

Kynzlee Garmon: 9th place Javelin Throw – 82-00

Boys 4×400 Meter Relay: 10th place – 3:46.89

Jayden Allred: 11th place 800-Meter – 2:11.88

Justin Caffee: 15th place 800-Meter – 2:13.02

Kaley Barger: 11th place Javelin Throw – 78-10

Hollyn Bruer: 12th place Javelin Throw – 75-08

Josiah Walker: 14th place 3200-Meter – 11:13.37

Macie Huffstutler: 15th place 3200-Meter – 13:45.79

Claire Huffstutler: 16th place 3200-Meter – 13:46.23

Zeke White: 16th place Discus Throw – 112-03

Gavin Parris: 16th place Shot Put – 39-10.00

Kaley Barger: 19th place Discus Throw – 68-07

Vinemont

Ethan Lemons: 1st place 1600-Meter – 4:15.80

Ethan Lemons: 1st place 3200-Meter – 9:22.62

Ethan Lemons: 1st place 800-Meter – 2:00.25

Colby Miller: 2nd place Long Jump – 19-08.50

Dawson Wilhite: 5th place Pole Vault – 9-06.00

Kendall Harbison: 6th place 3200-Meter – 12:26.27

Kendall Harbison: 7th place 1600-Meter – 5:50.59

Dalton Thomason: 12th place Discus Throw – 107-04

Boys 4×400 Meter Relay: 13th place – 3:48.32

Colby Miller: 14th place 400-Meter – 53.94

Kendall Harbison: 7th place 800-Meter – 5:50.59

Logan Ford: 16th place Triple Jump – 37-01.50

Dawson Wilhite: 17th place Triple Jump – 36-05.00

Justin Marotz: 20th place 300-Meter Hurdles – 50.29

Gracie Goodwin: 24th place Discus Throw – 56-11

Saint Bernard

Nic Fallin: 1st place Triple Jump – 41-08.25

Claudia Fallin: 1st place Discus Throw – 106-08

Abbi McBride: 2nd place 300-Meter Hurdles – 50.68

Abbi McBride: 5th place 100-Meter Hurdles – 18.76

Abbi McBride: 6th place High Jump – 4-08.00

Madilyn Kerber: 6th place 1600-Meter – 5:52.39

Madilyn Kerber: 7th place 3200-Meter – 12:42.56

Boys 4×800 Meter Relay: 9th place – 9:33.35

Claudia Fallin: 10th place Javelin Throw – 79-06

Madilyn Kerber: 13th place 800-Meter – 5:52.39

Charli Roberson: 14th place 300-Meter Hurdles – 55.49

Parker Guthery: 16th place 3200-Meter – 11:35.30

Tessa Sanders: 22nd place 1600-Meter – 6:21.44

Parker Guthery: 20th place 1600-Meter – 5:36.37

Holly Pond

Travis Barnett: 3rd place 1600-Meter – 4:35.51

Travis Barnett: 3rd place 3200-Meter – 10:00.43

Kadin Suryono: 3rd place Discus Throw – 137-01

Gunnar McBee: 10th place 400-Meter – 53.51

Travis Barnett: 13th place 400-Meter – 53.74

Christopher Putman: 5th place 3200-Meter – 10:20.76

Hunter Farr: 7th place Long Jump – 18-08.75

Isaac Chambers: 10th place Long Jump – 18-08.50

Christopher Putman: 8th place 1600-Meter – 4:57.93

Travis Barnett: 8th place 800-Meter – 2:06.11

Caroline Lamoureux: 14th place 1600-Meter – 6:14.72

Blakely Baggett: 15th place 1600-Meter – 6:16.90

Joshua Putman: 17th place 3200-Meter – 11:18.43

Blakely Baggett: 14th place 3200-Meter – 13:14.04

Caroline Lamoureux: 15th place 3200-Meter – 13:16.04

Blakely Baggett: 19th place 800-Meter – 2:50.20

Caroline Lamoureux: 21st place 800-Meter – 2:52.19

Isaac Chambers: 8th place Discus Throw – 117-01

Tiffany Cofield: 14th place High Jump – 4-02.00

Boston Gibbs: 9th place Javelin Throw – 136-05

Isaac Chambers: 10th place Javelin Throw – 135-09

Kadin Suryono: 12th place Javelin Throw – 132-00

Emery Barnett: 11th place Triple Jump – 38-02.00

Girls 4×800 Meter Relay: 11th place – 11:58.10

Boys 4×800 Meter Relay: 13th place – 9:24.91

Violet Adams: 19th place Triple Jump – 26-08.50

Kalli Ham: 20th place Triple Jump – 26-05.75

Violet Adams: 23rd place 300-Meter Hurdles – 58.91

Addison

Bracie Rodgers: 5th place Triple Jump – 30-10.25

Katie Barrett: 20th place Triple Jump – 28-08.00

Gracie Manley: 7th place Discus Throw – 88-08

Olivia Gober: 9th place Shot Put – 29-03.50

Jasmine Daniel: 12th place 300-Meter Hurdles – 54.36

Ava Barlett: 18th place 300-Meter Hurdles – 56.89

Bradley Willette: 15th place Discus Throw – 113-11

Jedidiah Wilkins: 9th place Triple Jump – 38-06.75

Briley Hayes: 22nd place Triple Jump – 32-05.00

Jasmine Daniel: 10th place High Jump – 4-06.00

Bracie Rodgers: 21st place Long Jump – 12-00.50

Boys 4×100 Meter Relay: 4th place – 45.55

Boys 4×400 Meter Relay: 9th place – 3:45.63

Copyright 2022 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.