PREP FOOTBALL: Dixon, Green, Guthrie, Ray, Chambers, Persall, Bagwell, Hancock, Sullins, Black, Perez earn ASWA All-State honors

By:
1028
0

Good Hope’s Matt Dixon and Isaiah Green were named to the 4A first-team of the Alabama Sports Writers Association's 2018 All-State football teams this week. (Martha Needham for The Cullman Tribune)

The Alabama Sports Writers Association released its 2018 All-State football teams this week, and several local athletes earned spots on this year’s rosters.

Good Hope’s Matt Dixon and Isaiah Green found themselves on the 4A first-team. Addison’s Zayne Guthrie and Hayden Ray landed on the 2A first-team along with fellow Bulldog Luke Chambers, who was selected to the 2A second-team. West Point’s Hunter Persall and Good Hope’s Preston Bagwell and Jackson Hancock also earned second-team honors.

Jayden Sullins of Cullman, Dayne Black of Fairview and Walter Perez of Good Hope were selected as honorable mentions.

(Classes with local players listed below)

CLASS 6A

First-Team Offense

QB: Bo Nix, Pinson Valley, Sr., 6-3, 210

RB: Jordon Ingram, St. Paul's, Jr., 6-1, 200

RB: Tyetus Smith-Lindsey, Oxford, Sr., 5-7, 165

RB: Roydell Williams, Hueytown, Jr., 5-10, 205

WR: Kris Abrams-Draine, Spanish Fort, Jr., 6-0, 165

WR: Keyonteze Johnson, Pinson Valley, Jr., 5-11, 153

WR: Cameron Morson, Decatur, Sr., 5-10, 160

OL: Kannon Biggs, Athens, Sr., 6-4, 275

OL: James Dawson, Opelika, Jr., 6-1, 282

OL: Cade Gothard, Eufaula, Jr., 6-1, 275

OL: Jackson Hall, Decatur, Sr., 6-2, 295

OL: Clay Webb, Oxford, Sr., 6-4, 285

PK: Matthew Quinn, Spanish Fort, Sr., 5-10, 160

First-Team Defense

DL: DJ Dale, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 315

DL: Carlos Johnson, Spanish Fort, Jr., 6-0, 280

DL: Ladorian Leonard, Stanhope Elmore, Sr., 5-11, 265

DL: P.J. Lucas, Wetumpka, Sr., 6-5, 290

LB: Colton Adams, Wetumpka, Sr., 6-0, 220

LB: Vonta Bentley, Jackson-Olin, Sr., 6-1, 220

LB: Jackson Bratton, Muscle Shoals, Jr., 6-3, 225

LB: Keon Fomby, Oxford, Sr., 5-10, 195

DB: Cordale Flott, Saraland, Sr., 6-1, 170

DB: D.J. James, Spanish Fort, Sr., 6-0, 170

DB: Marques Johnson-Mason, Bessemer City, Sr., 6-2, 195

DB: Christian Williams, Daphne, Sr., 6-2, 175

P: Jay Bramblett, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-2, 175

Athlete

GaQuincy McKinstry, Pinson Valley, So., 6-2, 175

Tyquan Rawls, Wetumpka, Jr., 6-2, 190

Keondre Swoopes, Hartselle, Sr., 6-0, 165

AJ Toney, Jackson-Olin, Sr., 5-9, 175

Second-Team Offense

QB: Trentin Dupper, Decatur, Sr., 5-11, 185

RB: Jacob Dendy, Albertville, Sr., 5-10, 195

RB: Rashawn McAlpine, Saraland, Jr., 5-11, 195

RB: Jacory Merritt, Sidney Lanier, Sr., 5-10, 165

WR: Edward Gipson, Pelham, Sr., 6-3, 190

WR: Tre Ross, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-2, 210

WR: Jay Williams, Saraland, Sr., 5-11, 180

OL: Grayson Kelley, Homewood, Sr., 6-7, 320

OL: Brevyn Jones, Huffman, Sr., 6-5, 280

OL: Kobe McCovery, Blount, Sr., 6-3, 330

OL: Chris Turberville, Spanish Fort, Sr., 6-0, 310

OL: Quintodd West, Dothan, Sr., 5-11, 280

PK: Trey Finison, Northridge, Sr., 5-9, 170

Second-Team Defense

DL: Cortlin Martin, Blount, Sr., 6-1, 265

DL: Antoine McGhee, Homewood, Sr., 5-9, 220

DL: Ethan Rinke, Athens, Sr., 6-3, 245

DL: Jaylen Swain, Oxford, Jr., 5-9, 245

LB: Xavier Morrow, Paul Bryant, Jr., 6-3, 230

LB: Tyler Olds, Calera, Sr., 6-1, 215

LB: Stone Powell, Hartselle, Sr., 6-3, 230

LB: Doug Sullivan, Saraland, Sr., 5-11, 195

DB: Chauncey Andrews, Hazel Green, Jr., 5-9, 165

DB: A.J. Finley, St. Paul's, Sr., 6-2, 185

DB: Elgin Nabors, Carver-Birmingham, Sr., 6-0, 180

DB: Carson Ware, Muscle Shoals, Sr., 6-1, 185

P: Diego Guajardo, Daphne, Sr., 6-1, 186

Athlete

Demarion Holloman, Pinson Valley, Sr., 6-2, 190

Nicholas Parnell, Selma, Jr., 6-0, 190

Jaylen Stinson, Opelika, Jr., 5-10, 175

C.J. Young, Daphne, Sr., 5-9, 175

Honorable Mentions

QB: Willie Miller, Clay-Chalkville, Sr., 6-0, 185; Brett Nezat, Saraland, Jr., 6-5, 210

RB: Brantan Barnett, Opelika, Sr., 5-8, 185; De’Angelo Jones, Wetumpka, Sr., 6-1, 218

WR: Noah Hart, Sidney Lanier, Sr., 5-8, 160; Ali McMillian, Stanhope Elmore, So., 5-10, 170

OL: Jaylen Hatcher, Pinson Valley, Sr., 6-2, 273; Jake Spivey, Oxford, Sr., 6-1, 190

PK: Zach Ford, Calera, Sr., 5-9, 160; Mohammad Nakhleh, Buckhorn, Jr., 5-10, 155

DL: Braxton Dyer, Northview, Sr., 6-0, 215; Jamar Mason, Daphne, Sr., 6-0, 270

LB: Ke'Shun Brown, Carver-Montgomery, Sr., 6-1, 215; Kendall McCallum, Oxford, Sr., 6-2, 230

DB: Taeshawn Grant, Baldwin Co., Jr., 6-0, 190; Yates Grehan, St. Paul's, Sr., 6-2, 190

P: Garrett Cross, Hazel Green, Sr., 6-4, 225; Jack Martin, Northview, Sr., 6-0, 200

ATH: Jayden Sullins, Cullman, Jr., 5-11, 195; KeiAndre Sanders, Shades Valley, Sr., 5-9, 170

Coach of the Year

Tim Perry, Wetumpka

 

CLASS 5A

First-Team Offense

QB: Michael Crear, Jasper, Sr., 5-8, 195

RB: Zaye Boyd, Russellville, Sr., 6-1, 210

RB: Christian Collins, Boaz, Sr., 6-1, 205

RB: Javonta Leatherwood, Central-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 190

WR: Artel Howell, Vigor, Sr., 5-9, 175

WR: Isaiah McKissic, Beauregard, Sr., 6-3, 180

WR: CJ Yarbrough, East Limestone, Sr., 6-4, 200

OL: Jordan Flack, Brewer, Sr., 6-4, 285

OL: Russ Green, Jasper, Sr., 6-3, 275

OL: Jackson Sarratt, Boaz, Jr., 6-2, 315

OL: Trey Ware, Carroll, Sr., 6-4, 325

OL: Bradford Womack, Scottsboro, Sr., 6-2, 268

PK: Noah Nall, Briarwood, Jr., 5-10, 165

First-Team Defense

DL: Fred Austin, Vigor, Sr., 5-10, 290

DL: Jaylon Bass, Central-Clay Co., Sr., 6-2, 290

DL: Jamin Graham, Etowah, Sr., 6-6, 220

DL: Jeremiah Williams, Ramsay, So., 6-3, 215

LB: Mark Hand, Briarwood, Sr., 6-2, 200

LB: Joshua Myrick, Corner, So., 5-11, 190

LB: Hunter Schrader, Madison Academy, Sr., 5-10, 170

LB: DeAnthony Walker, Vigor, Sr., 6-3, 205

DB: Damien Miller, Fairfield, Sr., 6-1, 185

DB: Tori Mulkey, Carroll, Sr., 5-10, 190

DB: Nehemiah Pritchett, Jackson, Sr., 6-2, 180

DB: DeRickey Wright, Etowah, Jr., 6-4, 208

P: Brady Spradlin, Dora, Jr., 6-0, 230

Athlete

Garek Hall, Mortimer Jordan, Sr., 5-10, 170

Joeffrey Hutcherson, Citronelle, Sr., 6-0, 215

Kalvin Levett, Tallassee, Sr., 6-2, 185

Shamari Simmons, Central-Clay Co., Sr., 6-2, 185

Second-Team Offense

QB: Luke Nail, Madison Academy, Jr., 6-4, 190

RB: Kenneth Bothwell, Southside-Gadsden, Sr., 6-0, 180

RB: Jonathan Fells, Carroll, Sr., 6-0, 200

RB: Quinton Knight, Central-Clay Co., Jr., 6-0, 190

WR: Lee Battle, Ramsay, Sr., 6-2, 185

WR: Devin Buckhalter, Russellville, Sr., 6-1, 190

WR: Deion Pickens, Satsuma, Sr., 5-9, 170

OL: Corey Belcher, Mortimer Jordan, Sr., 5-11, 250

OL: Heath Gillard, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 305

OL: Thomas Issacs, Corner, Sr., 6-3, 265

OL: Trent Howard, Briarwood, Jr., 6-3, 270

OL: Edward Smith, Central-Tuscaloosa, Sr., 6-3, 260

PK: Michael Herron, Jasper, Sr., 6-0, 160

Second-Team Defense

DL: Trey Cole, Etowah, Sr., 5-11, 310

DL: Ikeyah Jackson, Greenville, Jr., 6-0, 205

DL: Jamarcus Lewis, Vigor, Sr., 6-0, 305

DL: Reginald Perry, Fairfield, Jr., 6-7, 250

LB: Daniel Franklin, Mortimer Jordan, Sr., 5-11, 210

LB: Dwayne Garrett, Central-Clay Co., Sr., 5-10, 190

LB: Gerry Marshall, Center Point, Jr., 5-10, 180

LB: Grant Peacock, Rehobeth, Jr., 5-11, 177

DB: Dedarius Evans Busby, Vigor, Sr., 5-9, 160

DB: Christopher Holifield, LeFlore, Sr., 5-10, 175

DB: Triston Schmidthorst, Chilton Co., Sr., 5-7, 164

DB: Tyland Simpson, Greenville, Sr., 5-11, 189

P: Nolan Johnson, Southside-Gadsden, Jr., 5-10, 160

Athlete

Trent Cochran-Gill, Tallassee, Sr., 5-11, 190

Myles Kornegay, Bibb Co., Sr., 6-0, 190

Hunter Persall, West Point, Sr., 5-10, 200

J.R. Tran-Reno, Briarwood, Sr., 6-1, 210

Honorable Mentions

QB: Zyquez Perryman, Pleasant Grove, So., 6-1, 175; Javion Posey, Greenville, Sr., 6-1, 186

RB: A.J. Besteder, Demopolis, Sr., 5-6, 170; Jordan Embry, Ramsay, Sr., 5-11, 190

WR: Kyle Minor, Madison Academy, Sr., 5-8, 185; Taylor Smith, Boaz, Sr., 6-0, 175

OL: Walker Courtney, Demopolis, Sr., 6-2, 290; Will Rushing, Russellville, Sr., 6-0, 205

PK: Wiley Henshaw, Madison Co., Sr., 5-11, 175

DL: Wil Clardy, Madison Academy, Sr., 5-11, 190; Cody Reed, Citronelle, Jr., 6-1, 225

LB: Pernell Mitchell, Munford, Sr., 5-11, 220; Jarren Wright, Etowah, Sr., 5-11, 175

DB: Collin Chappel, Hayden, So., 5-11, 140; William Elom, Parker, So., 6-0, 175

P: Nikoli Jones, Central-Tuscaloosa, Sr., 6-2, 205

ATH: Paul Garrett, Central-Clay Co., Sr., 5-10, 190

Coach of the Year

Danny Horn, Central-Clay Co.

 

CLASS 4A

First-Team Offense

QB: Malik Inabinette, Montevallo, Jr., 5-10, 150

RB: Darrian Meads, Hokes Bluff, Jr., 5-11, 215

RB: Lee Witherspoon, North Jackson, Sr., 5-11, 185

RB: Rontarius Wiggins, Jacksonville, Jr.`, 6-0, 175

WR: JJ Evans, Montevallo, Jr., 6-3, 185

WR: Brayden Lewis, DAR, Sr., 6-0, 165

WR: Tre'Darion Walker, Fayette Co., Sr., 6-2, 180

OL: Jack Busch, Hokes Bluff, Sr., 6-3, 250

OL: Cole Gaddy, Jacksonville, Sr., 6-1, 250

OL: Ronaldo Marmolejo, North Jackson, Sr., 6-2, 235

OL: Hunter Middleton, UMS-Wright, Sr., 6-1, 250

OL: James Waller, American Christian, Jr., 6-1, 313

PK: Brooks Cormier, American Christian, Sr., 6-5, 198

First-Team Defense

DL: Dalton Boswell, Sipsey Valley, Sr., 6-3, 330

DL: Deondre Freeman, Escambia Co., Sr., 6-2, 184

DL: Isaiah Green, Good Hope, Sr., 6-1, 205

DL: C.J. Person, Catholic-Montgomery, Sr., 6-2, 290

LB: Will Breland, UMS-Wright, Jr., 6-2, 195

LB: Kendrick Fife, Cherokee Co., Jr., 5-10, 175

LB: Jackson Tubbs, American Christian, Jr., 5-11, 181

LB: Travis Woodall, North Jackson, Sr., 6-0, 227

DB: Zion Black, Rogers, Sr., 5-10, 175

DB: Ja'Cobee Bryant, Hillcrest-Evergreen, Jr., 6-0, 151

DB: Cam Reynolds, Lincoln, Jr., 6-1, 205

DB: Edwin White, UMS-Wright, So., 6-0, 172

P: Reece Solar, Alabama Christian, Sr., 6-2, 210

Athlete

Will Bailey, DAR, Sr., 6-1, 175

Matt Dixon, Good Hope, Sr., 5-10, 192

K'Shun Stokes, Headland, Sr., 6-0, 175

Noah Turbyfill, Brooks, Sr., 5-10, 185

Second-Team Offense

QB: Lake Spurgeon, Brooks, Sr., 6-2, 180

RB: Darrell Gibson, Catholic-Montgomery, Jr., 5-7, 168

RB: Andray Pope Jr., Hillcrest-Evergreen, Jr., 6-0, 200

RB: Symon Smith, UMS-Wright, Jr., 5-5, 150

WR: Hayden Stutts, Deshler, Sr., 6-2, 185

WR: JQ Wilson, Talladega, Sr., 6-0, 175

WR: Keyshawn Woodyard, UMS-Wright, Jr., 6-2, 180

OL: Nick Canfield, Rogers, Sr., 6-0, 260

OL: Seth Faison, Headland, Sr., 6-2, 280

OL: Jackson Hancock, Good Hope, Sr., 5-9, 180

OL: Andrew Holmes, Andalusia, Sr., 6-2, 230

OL: Chance Latty, Cherokee Co., Sr., 6-3, 190

PK: Nick Pope, Lincoln, Sr., 5-5, 115

Second-Team Defense

DL: Dylan Brooks, Handley, So., 6-5, 225

DL: Teondre Goodloe, Deshler, Jr., 5-9, 240

DL: Will McKinney, Cherokee Co., Sr., 6-0, 255

DL: Jody Moore, North Jackson, Jr., 5-10, 240

LB: Omarion Adams, Jacksonville, So., 5-10, 160

LB: Jeb Barber, UMS-Wright, Sr., 5-8, 182

LB: Ethan Bozarth, White Plains, Jr., 6-1, 195

LB: Gerry McCarron, St. John Paul II, Sr., 6-0, 200

DB: Preston Bagwell, Good Hope, Sr., 5-9, 155

DB: William Bradley, Escambia Co., Jr., 5-10, 180

DB: Dalton Hanback, Central-Florence, Jr., 5-7, 165

DB: Xavier Trotter, Deshler, Sr., 6-0, 190

P: Peyton Coburn, Holtville, Jr., 6-3, 175

Athlete

Richard Cantrell, Cleburne Co., Sr., 5-11, 155

Ashton Gulledge, Hokes Bluff, Jr., 5-11, 186

Braydon Hill, Hokes Bluff, Sr., 6-3, 205

Dan Parker, American Christian, Jr., 6-0, 163

Honorable Mentions

QB: Seth Brown, St. John Paul II, Jr., 5-6, 140; Jake Corkren, Northside, Jr., 6-2, 210

RB: Luke Alison, Randolph, Sr., 5-8, 165; DJ Patrick, Elmore Co., Sr., 6-1, 175

WR: Jewels Gray, Jacksonville, Sr., 5-10, 160; Dajon Reeves, Holtville, Sr., 6-1, 175

OL: Samuel Jackson, Holtville, Sr., 6-2, 265; Cash Wallace, Deshler, Sr., 6-2, 265

PK: Martin Maer, Cherokee Co., Sr., 5-10, 157; Walter Perez, Good Hope, So., 5-11, 140

DL: Carlos Coleman, Williamson, Sr., 6-2, 270; Davonte Green, Leeds, Sr., 6-0, 185

LB: Jeremy Dees, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-2, 235; Demetrius Inge, Williamson, Sr., 6-2, 215

DB: JaDarius Carter, Holtville, Sr., 6-0, 185; Jesse Kinsey, Headland, Sr., 6-0, 185

P: Luke Stripling, Northside, Sr., 5-9, 170

ATH: Dayne Black, Fairview, Sr., 6-1, 200

Coach of the Year

David Lloyd, St. John Paul II

 

CLASS 2A

First-Team Offense

QB: Cory Alexander, Cottage Hill, Sr., 5-10, 180

RB: Payton Anderson, Fyffe, Sr., 6-0, 210

RB: K.J. Hall, Highland Home, Sr., 5-10, 190

RB: Domonique Thomas, Ohatchee, Jr., 5-8, 193

WR: Austin Hill, North Sand Mountain, Sr., 5-6, 160

WR: Jaquon Kincey, Abbeville, Sr., 6-1, 175

WR: Samario Rudolph, Cottage Hill, Sr., 5-9, 175

OL: Caleb Lyles, Fyffe, So., 6-2, 265

OL: Jackson Miller, Luverne, Jr., 5-10, 220

OL: Hayden Ray, Addison, Sr., 6-2, 250

OL: Matthews Spencer, Ariton, Sr., 6-0, 295

OL: Calvin Willingham, Collinsville, Jr., 6-0, 240

PK: Jason Perez, Collinsville, Jr., 5-10, 155

First-Team Defense

DL: Karron Daffin, Leroy, Sr., 5-9, 250

DL: Chandler Gray, Reeltown, Sr., 5-9, 175

DL: Ross Johnson, Cedar Bluff, Sr., 6-3, 280

DL: Jackson Luttrell, Westbrook Christian, Sr., 6-3, 255

LB: JaQuavian Boston-Gaines, LaFayette, Sr., 5-9, 180

LB: Arian Gregory, Luverne, Jr., 6-1, 190

LB: Gunner Hollis, Ranburne, Jr., 6-0, 190

LB: Cam McCombs, Ohatchee, Sr., 6-0, 185

DB: Grayson Alward, Ohatchee, Sr., 6-2, 180

DB: John Tyler Hoffman, Highland Home, Jr., 6-0, 165

DB: Mason McKinney, Collinsville, Sr., 5-10, 170

DB: Jordan Walker, LaFayette, Jr., 6-1, 185

P: Jordan Coachman, Cottonwood, Sr., 6-3, 215

Athlete

AJ Cherry, Sheffield, So., 6-1, 185

Zayne Guthrie, Addison, Sr., 6-0, 185

Bryson Peavy, Ariton, Sr., 6-3, 200

Kaleb Jones, Collinsville, Jr., 6-0, 185

Second-Team Offense

QB: Daquon Kincey, Abbeville, Sr., 5-11, 185

RB: Kelston Fikes, Leroy, So., 5-11, 190

RB: Austin Owens, Winston Co., So., 6-0, 175

RB: Ethan Smith, Colbert Co., Jr., 5-9, 165

WR: Parker Gilliland, Cleveland, Sr., 5-10, 160

WR: Jeremiah Roberson, West End, Jr., 5-10, 145

WR: P.J. Wells, Westbrook Christian, Sr., 6-3, 175

OL: Chance Butts, Leroy, Sr., 6-5, 275

OL: Austin Hebert, Highland Home, Jr., 6-1, 250

OL: Zayne Peterman, Abbeville, Jr., 5-10, 215

OL: Ethan Teague, Cedar Bluff, Sr., 6-0, 250

OL: Brock Young, Ranburne, Sr., 6-3, 270

PK: Trey Sullivan, Leroy, Jr., 6-0, 230

Second-Team Defense

DL: Lio Lewis, Reeltown, Sr., 5-11, 235

DL: Japeth Long, Fyffe, Sr., 5-11, 255

DL: Keven Mills, Abbeville, Sr., 6-1, 205

DL: Rasean Thomas, Cottage Hill, Jr., 6-0, 180

LB: Jacob Elliott, Winston Co., Jr., 6-0, 175

LB: Tabarious Horton, Colbert Co., Jr., 6-0, 215

LB: Tony Pope, Cottage Hill, Sr., 5-11, 180

LB: Blake Sparks, Collinsville, So., 5-10, 210

DB: Luke Chambers, Addison, Jr., 6-2, 185

DB: Fred Freeman, Leroy, Sr., 5-9, 155

DB: Ellian Harris, Luverne, Sr., 5-11, 175

DB: Stone Yates, North Sand Mountain, Sr., 6-1, 165

P: Russell Weeks, New Brockton, Jr., 6-4, 223

Athlete

Tae Brantley, Luverne, Sr., 6-2, 185

Kavon McGraw, Aliceville, Sr., 5-10, 161

A.J. Phillips, Chickasaw, Sr., 6-0, 215

Christian Smith, Ranburne, Jr., 5-10, 200

Honorable Mentions

QB: Landon Green, North Sand Mountain, Jr., 5-10, 180; Daniel Phillips, Highland Home, Sr., 5-10, 165

RB: Zavien Wilkins, Aliceville, Jr., 5-9, 164; Satyler Wilson, Luverne, Jr., 5-9, 170

WR: Edward Thomas, Luverne, Jr., 5-8, 160

OL: Elijah Ingle, Red Bay, Sr., 5-10, 245

PK: Aubrey Reeves, Highland Home, Sr., 5-7, 140

DL: Barry Davenport, Chickasaw, So., 6-3, 225; Trevor Vines, LaFayette, Sr., 6-1, 289

LB: Jacob Higdon, Ider, Sr., 5-9, 175; Bill Nelson, Asbury, Sr., 6-2, 220

DB: Kolby Bragwell, Red Bay, Sr., 6-1, 208

P: Krishaun Hamilton, Luverne, Sr., 6-1, 185

ATH: Keke Hughley, Reeltown, Sr., 5-8, 160

Coach of the Year

Scott Rials, Luverne

 

Copyright 2018 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.