COUNTY TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP: Aggies, Cold Springs Lady Eagles take titles; Junkins, Appling and Schnittker recognized as MVPs

By:
0
1370

West Point’s Hunter Appling was named an MVP at Tuesday’s county championship meet. (Nick Griffin for The Tribune)

FAIRVIEW – Fairview’s boys and Cold Springs’ girls took home first-place finishes at Tuesday’s Cullman County Track and Field Championship held at Fairview High’s Dafford Smith Stadium. The Cold Springs Lady Eagles finished just ahead of Fairview and Vinemont, while the Aggie boys held off Cold Springs and Hanceville.

Two West Point Warriors claimed Most Valuable Player honors: Sadie Junkins placed first in the 100 Meter Dash, 100 Meter Hurdles and 300 Meter Hurdles and finished second in the long jump, while Hunter Appling took gold in the 100 Meter Dash, 110 Meter Hurdles, 300 Meter Hurdles and was on the first-place 4×100 Meter Relay team. Fairview’s Abby Schnittker was also recognized as an MVP, snagging first in the Triple Jump, Long Jump and High Jump. She also finished second in the 200 Meter Dash

Cullman County Championship full results. Top three finishers received medals.

Girls 100 Meter Dash

Sadie Junkins, West Point – 14.20

Brilee Wasilewski, Vinemont – 14.25

Brianna Lodge, Fairview – 14.33

Girls 200 Meter Dash

Brilee Wasilewski, Vinemont – 29.46

Abby Schnittker, Fairview – 30.23

Payton Golden, Fairview – 30.41

Girls 400 Meter Dash

Brianna Lodge, Fairview – 1:12.64

Madlyn Oden, Vinemont – 1:15.02

Emma Chambers, Cold Springs – 1:15.23

Girls 800 Meter Run

Jessica Thompson, Hanceville – 2:51.00

Ava Akridge, Cold Springs – 2:57.00

Breanna Tankersley, Holly Pond – 3:04.00

Girls 1600 Meter Run

Bijou Phillips, Good Hope – 5:38.00

Jessica Thompson, Hanceville – 6:12.00

Ava Akridge, Cold Springs – 6:20.00

Girls 3200 Meter Run

Ava Akridge, Cold Springs – 14:20.00

Kendall Harbison, Vinemont – 14:46.00

Madison Frank, Holly Pond – 15:05.00

Girls 100 Meter Hurdles

Sadie Junkins, West Point – 18.38

Kierra Merriweather, Hanceville – 19.42

Kara Tingle, Good Hope – 19.80

Girls 300 Meter Hurdles

Sadie Junkins, West Point – 54.08

Morgan Harris, Cold Springs – 58.73

Emma Chambers, Cold Springs – 59.87

Girls 4×100 Meter Relay

Vinemont – 56.68

Hanceville – 57.28

Cold Springs – 57.92

Girls 4×400 Meter Relay

Cold Springs – 5:13.00

Holly Pond – 5:39.00

Vinemont – 5:48.00

Girls 4×800 Meter Relay

Fairview – 12:04.00

Cold Springs – 12:14.00

Good Hope – 12:27.00

Girls High Jump

Abby Schnittker, Fairview – 4-10.00

Lilly McSpadden, Cold Springs – 4-08.00

Brilee Wasilewski, Vinemont – 4-06.00

Emi Harbison, Cold Springs – 4-06.00

Girls Pole Vault

Zoe Strawbridge, Cold Springs – 8-00.00

Daylia Dean, Fairview – 7-06.00

Molly Freeman, Fairview – 7:06.00

Girls Long Jump

Abby Schnittker, Fairview – 15-00.50

Sadie Junkins, West Point – 14-05.00

Daylia Dean, Fairview – 14-04.50

Girls Triple Jump

Abby Schnittker, Fairview – 32-02.50

Payton Golden, Fairview – 30-07.00

Emily Cheatwood, Vinemont – 30-02.00

Girls Shot Put

Lorin Zehr, Fairview – 32-10.00

Aubrey Negron, Cold Springs – 32-06.00

Shelby Sellers, West Point – 32-03.50

Girls Discus Throw

Grace Chambers, Cold Springs – 98-03

Lorin Zehr, Fairview – 92-01.50

Aubrey Negron, Cold Springs – 91-00

Girls Javelin Throw

Savanna Taylor, Cold Springs – 103-00

Kinley Campbell, Cold Springs – 97-08

Kanasta Daniel, Vinemont – 95-10.50

Boys 100 Meter Dash

Hunter Appling, West Point – 11.92

Brendan Flanigan, Hanceville – 12.77

Tyvn Ellis, Fairview – 12.81

Boys 200 Meter Dash

Joshua Couch, West Point – 24.65

Blake Diestelow, West Point – 24.66

Brendan Flanigan, Hanceville – 25.43

Boys 400 Meter Dash

Mason Harris, Cold Springs – 54.10

Blake Diestelow, West Point – 56.08

Jacob Lee, Cold Springs – 57.62

Boys 800 Meter Run

Trentan Williams, Cold Springs – 2:09.00

Cole Akridge, Cold Springs – 2:15.00

C.J. Lang, Cold Springs – 2:21.00

Boys 1600 Meter Run

Quinton Chambers, Fairview – 5:01.00

Cole Akridge, Cold Springs – 5:05.00

Aaron Brown, Hanceville – 5:07.00

Boys 3200 Meter Run

Aaron Brown, Hanceville – 11:16.00

Seth Walker, Cold Springs – 11:22.00

Jonathan Collett, Cold Springs – 11:23.00

Boys 110 Meter Hurdles

Hunter Appling, West Point – 15.34

Mason Harris, Cold Springs – 17.08

Dylan Harper, Fairview – 17.72

Boys 300 Meter Hurdles

Hunter Appling, West Point – 41.34

Mason Harris, Cold Springs – 43.11

Dylan Harper, Fairview – 43.84

Boys 4×100 Meter Relay

West Point – 47.79

Hanceville – 47.91

Vinemont – 49.33

Boys 4×400 Meter Relay

Cold Springs – 3:46.00

Hanceville – 3:59.00

Vinemont – 4:01.00

Boys 4×800 Meter Relay

Cold Springs – 9:38.00

Fairview – 9:53.00

Hanceville – 10:01.00

Boys High Jump

Mason Black, Fairview – 5-10.00

Luke Yarbrough, Fairview – 5-06.00

Ethan Satterfield, Fairview – 5-02.00

Boys Pole Vault

Tommy Fetters, Good Hope – 11-00.00

Ethan Holland, Fairview – 10-06.00

Caleb Patterson, Fairview – 10-06.00

Isaac Gandy, Fairview – 10-06.00

Boys Long Jump

Luke Yarbrough, Fairview – 18-06.00

Joshua Couch, West Point – 17-10.00

Kadin Suryono, Holly Pond – 17-07.00

Boys Triple Jump

Grant Howard, Fairview – 37-05.00

Dow Nichols, Fairview – 37-00.00

Jordan Earwood, Fairview – 36-06.00

Boys Shot Put

Brian McAnnally, Cold Springs – 43-05.00

Dylan Garner, Fairview – 39-08.50

Peyton Dunn, Cold Springs – 39-07.50

Boys Discus Throw

Dylan Garner, Fairview – 145-04

Kole Robinson, Fairview – 109-05

Thomas Baker, Vinemont – 108-05

Boys Javelin Throw

Matt Schwaiger, Good Hope – 132-05

Dylan Garner, Fairview – 127-02

Trevor Cheatam, Fairview – 124-04

Click here to see a full photo gallery.

Copyright 2018 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.