SWIMMING: Tritons knock off Scottsboro at home

By:
0
521
The Cullman Swim Team defeated Scottsboro 374-334 Tuesday night. (Top: Sammy Confer for The Cullman Tribune. Bottom photo courtesy of Keith Morris)

CULLMAN, Ala. – The Tritons were back home to host Scottsboro Tuesday night and Cullman was able to pull away with the win after the boys finished ahead of Scottsboro by 40 points and the girls secured a tie with 179 points. The Cullman Swim Team will be back in action July 12th to host this year’s ARPA District 2 Meet.

Girls 1st place winners:

Peyton Arnold (11-12) 50-Yard Fly

Georgia Dowdy (6-U) 25-Yard Free, 25-Yard Back

Madeline Dowdy (9-10) 50-Yard Fly

Kenley Dye (9-10) 100-Yard Free

Lacey Fischer 15-18) 50-Yard Back

Edie Hudson (8-U) 100-Yard IM, 25-Yard Breast, 25-Yard Fly

Ruby Hudson (13-14) 50-Yard Free, 50-Yard Breast, 100-Yard Free

Reese Mcneel (15-18) 50-Yard Free, 50-Yard Back, 50-Yard Fly

Anna Page (13-14) 100-Yard IM, 50-Yard Fly

Lauren Windham (9-10) 100-Yard IM, 50-Yard Free, 50-Yard Breast

Maria Windham (15-18) 50-Yard Breast

Boys 1st place winners

CJ Arnold (13-14) 50-Yard Back

Griffin Berryhill (6&U) 25-Yard Back

Harris Crow (8-U) 25-Yard Free

Chase Duncan (11-12) 50-Yard Back, 100-Yard Free

Mason Fuller (9-10) 50-Yard Free, 50-Yard Back, 100-Yard Free

Aubrey Helms (13-14) 100-Yard IM, 50-Yard Fly, 100-Yard Free

Jonah Hilb (13-14) 50-Yard Fly, 100-Yard Free

Camp Smith (9-10) 50-Yard Breast, 50-Yard Fly

Parker Wight (11-12) 100-Yard IM, 50-Yard Breast

Andrew Windham (8&U) 25-Yard Breast

Relay Teams 1st Place winners:

Boys (9-10) 200-Yard Medley Relay – Spencer Freeman, Camp Smith, Griffen Wight, Collin Hyde

Girls (9-10) 200-Yard Medley Relay – Ella Cupp, Ace Boggan, Madeline Dowdy, Lauren Windham

Boys (11-12) 200-Yard Medley Relay – Chase Duncan, Grayson Randall, Parker Wight, Cameron Martin

Boys (13-14) 200-Yard Medley Relay – CJ Arnold, Jacob Hilb, Aubrey Helms, Carsen Wight

Girls (13-14) 200-Yard Medley Relay – Lane McLeod, Ruby Hudson, Anna Page, Ari Randall

Boys (6&U) 100-Yard Free Relay – Griffin Berryhill, Ford Hagan, Walker Watts, Harris Crow

Girls (6&U) 100-Yard Free Relay – Azlynn Florence, Evie Williams, Emma Millican, Georgia Dowdy

Boys (8&U) 100-Yard Free Relay – Jacob Dunn, Andrew Windham, Aiden Sanchez, Fuller Williams

Boys (9-10) 200-Yard Free Relay – Griffin Wight, Spencer Freeman, Colin Hyde, Camp Smith

Girls (9-10) 200-Yard Free Relay – Lauren Windham, Claire McPhillips, Ella Cupp, Madeline Dowdy

Boys (11-12) 200-Yard Free Relay – Parker Wight, Grayson Randall, Cameron Martin, Chase Duncan

Boys (13-14) 200-Yard Free Relay – Brody Schaefer, Jacob Hilb, Aubrey Helms, CJ Arnold

Girls (13-14) 200-Yard Free Relay – Anna Page, Ari Randall, Lane McLeod, Ruby Hudson

Copyright 2019 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.